Јас не добивам предупредување за слаба батерија на мојот MacBook

MacBook

Пред некој ден еден колега ми покажа нешто што на почетокот го немав видено порано на MacBook и тоа е не го покажа предупредувањето за слаба батерија кога требаше да истече и затоа на трепкање на опремата беше исклучена без претходно известување. Ова ме натера да барам решение или повеќе информации за тоа што може да се случи и денес ќе ги споделам тука во случај некој од вас да се најде во истата ситуација.

Пред да продолжиме понатаму, мораме да кажеме дека ова е лесно решлив проблем и дека многумина од вас можеби никогаш нема да го имаат овој проблем затоа што веќе го активирате полето за избор што ќе го активираме денес. Тоа е опција што ја имаме во делот „Заштеда на енергија“ во Системските преференции.

Предупредувањето за слаба батерија не се појавува

Економизатор на MacBook

Значи, она што треба да го направите ако сте еден од оние што не го појавуваат ова предупредување на MacBook е директен пристап до Системски преференции> Заштеда на енергија и кликнете на полето "Покажи го статусот на батеријата во лентата со мени" за да ја видите ставката од менито за статус на батеријата. Кога оваа опција е активирана директно, опремата ќе ве извести кога батеријата е слаба.

За количината на батерија што ја оставивме кога го покажува предупредувањето за слаба батерија, Apple вели дека обично ќе имате 10-тина минути траење на батеријата во моментот на приемот на известувањето ако сте на OS X Mavericks 10.9 или понова, за оние кои имаат претходни верзии на системот, предупредувањата пристигнуваат кога ќе ви останат батерии од 15% или помалку.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.