Ако немате партиција за обновување на OS X, не грижете се, постојат три алтернативи за ова враќање

Обнова-os x el capitan-0

Понекогаш се случува, па дури и ако не сакаме, системските проблеми имаат тенденција да се појавуваат во многу наврати без претходна најава, како што е оштетување на податоците на хард дискот на вашиот Mac или, напротив, однесување на системот е неправилна, можеби е потребно да се изврши одржување на корисничката сметка како што е ресетирање на лозинки или поправка на дозволите.

За ова ќе мора да ги користиме алатките што Apple вклучува во скриениот погон за обновување што е дел од ОС X. Сепак, во некои случаи, како што се решенија RAID, може да не постои партиција за обновување, во кој случај има неколку алтернативи што можат да се користат, дури и ако немаме интернет-врска.

Обнова-os x el capitan-1

1. Обнова на Интернет

Ако имате релативно брза Интернет врска, можете да го подигнете вашиот компјутер со држење на копчињата Option-Command-R за да го принудите вашиот Mac да ги вчита алатките за обновување од серверите на Apple. Тоа е преземање со големина од приближно 500 MB, што го прави најпопуларна алтернатива, сепак може да не биде изводливо во сите околности, очигледно особено ако немаме Интернет врска.

2. Временска машина

Ако имате поставено Time Machine на вашиот Mac, тогаш може да биде корисно да знаете дека имате резервна копија на располагање. Иако ова нема да ги понуди сите карактеристики што ги прави стандардната партиција за враќање, тоа е начин за брзо инсталирање или враќање на OS X од таа резервна копија. За пристап до оваа партиција, мора да бидете сигурни дека е поврзан погонот Time Machine на вашиот Mac за подоцна да го рестартирате компјутерот со притиснато копче Опција. Кога ќе се прикаже списокот на почетни дискови, ние ќе го избереме уредот означен со Time Machine.

3. Друг погонски диск

Конечно, ако имате инсталатор на OS X, односно преземен од App Store, можете да го користите за да креирате инсталатор OS X на надворешен хард диск и потоа да ја подигнете оваа единица од вашиот компјутер за да ги извршите комуналните услуги на хард дискот директор. Иако овој инсталер може да се користи и за креирање наменска единица за обновување.

Алтернативно, можете да го стартувате вашиот Mac во режим на целен диск со држење на тастерот T додека системот се подига (само кога ќе го слушнете звукот на подигнувањето) и поврзете друг преку Firewire или Thunderbolt за да дозволите вашиот Mac да дејствува како надворешен уред за втор Mac за да може да извршувате дијагностика и други алатки.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Карлос dijo

  Hi
  Пред 20 дена го ажурирав мојот Mac на macOS High Sierra и сè помина добро, но повторно ми побара ново безбедносно ажурирање и при ажурирање го присили исклучувањето затоа што траеше долго, а сега не се поврзува на мрежата и не можам влезете во продавницата за апликации

 2.   Престани dijo

  Добра ноќ, истото му се случи на Карлос, беше инсталирано безбедносно ажурирање на Висока Сиера, машината се рестартираше, ми ја побара лозинката, ја ставив на неа, се натовари црна лента, но кога ќе завелам се појавува амблем дијагонална линија »И од таму не излегува. Јас веќе го дадов за да се опоравам од Интернет Обнова и ништо. Што можам да направам?