Анџела Ахрендтс тврди дека не е наследничка на Тим Кук, со што ги негира гласините

Најновите гласини во врска со раководството на Apple, беа насочени во насока на извршниот директор на компанијата. Во оваа прилика, тој се претстави Ангела Ахрендтс како наследничка на Тим Кук, на чело на највредната компанија на планетата. Лажни вести, ова беше одговорот на потпретседателот на Епл, на прашање од новинар, кога се приклучи на прес-конференцијата, на презентацијата на новата продавница на Епл во Чикаго Истиот овој новинар му го постави истото прашање на сегашниот извршен директор на Apple и тој го избегна прашањето:

Се гледам во мојата улога како извршен директор, да подготвам што повеќе луѓе за да бидам извршен директор. Тоа е она што го работам, а потоа одборот донесува одлука за тоа.

Ахрендтс се приклучи на „Епл“ во 2013 година, каде беше ангажирана да ја пополни својата улога како извршен директор на модната компанија „Бурбери“. Ахрендц управува со малопродажната дејност на „Епл“: Таа е одговорна за отворање и ремоделирање на продавници и ги надгледува лансирањата на уредите.

Уште во 2013 година, извршниот директор на Салсфорс, Марк Бениоф, рече дека верува оти Ахрендтс е „идниот извршен директор на Епл“
На истата прес-конференција, новинарите го прашаа Кук за односите со Доналд Трамп. Тој им рече дека не очекува одмазда од претседателот за ставот на Епл во однос на имиграцијата и правата на ЛГБТ. Да се ​​потсетиме дека претседателот остро ја нападна компанијата за време на изборната кампања. Трамп е против вработување на персонал на „Епл“ кои не се родени во САД Сепак, тој цени дека „Епл“ размислува да донесе производство во неговата земја на потекло.

Самиот Кук го завршува својот говор со зборовите:

Ние остануваме надвор од политиката, но учествуваме во нивните дискусии. Мислам дека повеќето луѓе го гледаат тоа и дури и ако не се согласуваат, го почитуваат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.