Апликацијата macOS Monterey Notes можеби не е компатибилна заназад

Белешки за дефект

Една од апликациите што доби најмногу промени и подобрувања во последно време е онаа на Apple белешки. Оваа апликација навистина го смени начинот на зачувување белешки на нашите уреди, било да е тоа Mac, iPhone или iPad.

Па, во последната објавена верзија на macOS и iOS, апликацијата Белешки додава бројни промени и подобрувања, сепак се чини дека апликацијата исто така покажува грешка во компатибилноста со белешките што ги сместувавме во компјутерите со претходните верзии ...

Ако апликацијата Белешки открие уред во сметката iCloud што е пронајден водење постара верзија на macOS Big Sur 11.3 или iOS 14.5 ќе ни испрати известување во кое јасно стои дека обележаните белешки или спомнувања нема да бидат достапни на тие уреди.

Чуден е овој пост најновите верзии на iOS 14 и macOS Big Sur ги поддржуваат овие карактеристики и затоа не е разбрана причината за ова предупредување или неуспех во компатибилноста. И iOS 15 и macOS Монтереј во моментов се достапни во бета фаза за развивачите и регистрираните корисници на јавната програма за јавни софтвери на Apple.

Можеби станува збор за грешка во бета верзијата и затоа Apple ќе мора да ја поправи оваа функција во подоцнежните верзии. Конечните верзии на macOS Монтереј, iOS и iPadOS се очекува да пристигнат официјално оваа есен, но немаме точен датум на објавување. Во моментот го гледаме Бета верзии на програмери и јавни бета верзии.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.