Бирмингем, Алабама, сега има информации за јавен превоз „Мапи на Apple“

Како што се случи со Apple Pay, кога сме неколку недели без вести, во истата недела почнуваат да се појавуваат вести поврзани со овие услуги. Во понеделникот, Apple започна да обезбеди информации за јавниот превоз во Ирска, коинцидентно на денот кога ураганот Орфелија се проби низ земјата и најголемиот јавен превоз беше суспендиран.

Денес е редот на градот Бирмингем, но не оној на Велика Британија, туку оној пронајден во државата Алабама, во Соединетите држави, така што и жителите во областа, и секој што ќе ја посети, можат да се движат користејќи јавен превоз.

Податоци за јавниот превоз од „Мапи на Apple“ за Бирмингем ги вклучува сите платформи за јавен превоз, покрај вклучувањето на состојбата на сообраќај на главните пристапни патишта до градот. Како што е вообичаено во работењето на „Епл мапс“, кога сакаме да пресметаме рута, апликацијата ни нуди различни рути, така што корисникот ќе стигне до својата дестинација што е можно поскоро.

Информациите за јавниот превоз пристигнаа на „Епл мапс“ со објавувањето на iOS 9, да бидат достапни во 7 американски градови и 30 кинески, но со текот на времето, оваа информација е проширена во сè повеќе земји, така што во секое време можеме да знаеме каде треба да одиме за да го фатиме возот до одредена дестинација, без да се консултираме со веб-страницата или со мапите за јавен превоз на градот.

Во некои градови, како што е Вашингтон Д.Ц., спроведувањето на оваа услуга беше нешто покомплицирано, бидејќи Епл сакаше да понуди информации за соседните градови како Вирџинија и Мериленд, од каде многу граѓани одат на работа во главниот град на земјата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.