Висока Сиера Бетас, Центар за податоци на Ирска, Дениз Јанг и многу повеќе. Најдоброто од неделата сум од Мек

Оваа недела имаме лансирање на две последователни бета верзии на macOS High Sierra 10.13.2, првиот во истиот понеделник и следниот, кој беше бета-верзијата на системот за развивачи, пристигна во текот на ноќта кон четвртокот. Покрај овие бета верзии за Mac, Apple ја објави и последната верзија на iOS 4 со решение за разни проблеми како што се „замрзнување“ на екранот итн.

Без сомнение овој месец ноември е доста интересен што се однесува до вестите поврзани со компанијата на каснатото јаболко. Но, да ги видиме подетално оние новости што се истакнаа малку повеќе во Јас сум од Мек.

Првата бета 3 објавена последен понеделник и после macOS High Sierra бета 4 четврток се две од извонредните вести. И тоа не е затоа што во овие нови верзии наоѓаме големи промени во споредба со претходната бета верзија за програмерите, така е во основа заради фреквенцијата при лансирање на овие.

Од друга страна, имаме истакнато лансирање оваа недела, а тоа е дека неколку банки и операторот Оранж додадете во компатибилноста на Apple Pay. Openbank, Orange Cash и N26 веќе се достапни за вашите клиенти.

Друга извонредна вест е онаа што се појавува оваа недела поврзана со Центарот за податоци на Apple во Ирска. Се чини дека овој центар на Ирска не може да се изгради како што објаснува самиот извршен директор на Apple во едно интервју, тој тоа го потврдува засега не знаат кога ќе започнат градежните работи.

И, конечно, ги оставаме вестите од минатиот петок во кои ги најавува потпретседателот за различност и вклучување на Apple кој ќе ја напушти својата функција на крајот на годината. Дениз Јанг, ќе ја напушти компанијата 7 месеци откако ги сменија позициите во компанијата Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.