Бил Гејтс го напушта бордот на директори на Мајкрософт

За некои, Бил Гејтс е филантроп кој ги вложува своите милиони во борбата против климатските промени, глобалното здравје и образованието. Но, за другите, тоа е и ќе биде секогаш основачот на Мајкрософт, компанија што му помогна на Стив sобс да ја врати моќта во „Епл“ кога тој сакаше да се врати во компанијата што ја основа.

Бил Гејтс објави дека се повлекува од својата позиција во бордот на директори на Мајкрософт до вклучете се во вашите филантропски активности. Но, покрај тоа, тој исто така објави дека ја напушта својата позиција во бордот на милијардерот Ворен Бафе во Беркшир Хатавеј, каде што научи да се приклучи во 2004 година.

Станување на Стив sобс, сметските порти

Гејтс го основаше Мајкрософт во 1975 година со Пол Ален, кој почина пред неколку години од рак. Како што афирмира, можеме да видиме на неговиот профил на LinkedIn, каде ги објави овие вести, сега е вистинското време да скокнеме на бродбидејќи Мајкрософт никогаш не бил посилен во целата своја историја.

Тој исто така наведува дека ќе продолжи да соработува со Сатја Надела, актуелен извршен директор на Мајкрософт од 2014 година. Мајкрософт е денес, втора највредна компанија на берзата зад Apple, успех што произлезе од одличното управување што го спроведува Надела. Кога Гејтс го напушти Мајкрософт во 2000 година, Стив Балмер ја презеде функцијата извршен директор на компанијата со несреќниот резултат што сите го знаеме.

Од 2008 година, и Гејтс и неговата сопруга Мелинда, ја насочија својата работа кон фондацијата Бил и Мелинда Гејтс, фондација која благодарение на наследството на основачот на Мајкрософт (втората најбогата личност на светот зад Jeеф Безос) ги насочува своите напори кон подобрување на светот воопшто, од образование, до борба против климатските промени, во потрага по алтернативни извори на енергија, борба против болести ...


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.