Боб Игер се повлекува од функцијата извршен директор на Дизни откако го напушти „Епл“ поради судир на интереси

Боб Игер

Дизни на почетокот на минатата година ја објави својата обврска за стриминг видео сервис наречен Дизни +, услуга што го започна своето патување во ноември минатата година. За време на месеците пред лансирањето, многу беа гласините што укажуваа Позицијата на Боб Игер во бордот на директори на „Епл“, не беше компатибилен.

Не порано кажано отколку направено. Минатиот септември, два месеци пред лансирањето на Apple TV + и Disney +, „Епл“ објави дека Боб Игер се повлекува од своето место во бордот на директори на „Епл“, поради судир на интереси што значеше дека компанијата за која тој е најодговорен, Дизни, ќе влезе на истиот пазар како „Епл“.

Сега е самиот Дизни кој официјално објави дека Боб Игер, извршен директор на Дизни ја напушта компанијата со непосреден ефект. Боб Чапек, шеф на забавните паркови на компанијата, ќе биде одговорен за привремено замена на Игер до 2021 година.

Игер претходно ги објави своите планови да се повлече од функцијата извршен директор на Дизни во 2021 година, крајниот рок што беше изречен и до одложи го пензионирањетоНо, изгледа дека не можете да чекате повеќе и сте се уморивте од одложувањето на пензионирањето.

Во рекламата на Дизни, Игер тврди дека идеално време е да го напуштите вашиот пост Извршен директор, сега кога Дизни стана гигантска машина за правење пари. Тој исто така наведува дека ќе стори се што е во негова моќ да ја направи транзицијата што е можно безболна.

Игер се искачи на позицијата извршен директор на Дизни во 2005 година. Некои од најважните договори што ги постигна се купување на Фокс, лансирање на Дизни + и отворање на забавен парк Дизниленд во Шангај, за да се именуваат најновите.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.