Брисел ја однесе Ирска на суд за неуспехот да ги собере 13.000 милијарди на „Епл“

Европската комисија ја води Ирска на суд

Помина една година откако Европската комисија откри неправилности во даноците платени од Епл во Ирска во текот на 2003 и 2014 година. Како што е утврдено, компанијата Купертино доби поволен третман во споредба со другите компании во секторот и тој успеа да плати многу помалку отколку што требаше.

Тогаш беше тоа Европската комисија донесе одлука на 30 година Apple да плати 2016 милијарди евра нелегална државна помош во рок од 4 месеци по официјалното известување на казната; Со други зборови, неговиот мандат заврши - според самата Европска комисија - на 3 јануари 2017 година.

Исто така, од Брисел тие знаат дека враќањето одредена сума пари не е секогаш лесно, но тие го изјавија тоа помина повеќе од една година од настанувањето на пресудата и Ирска не ги врати парите. Уште повеќе, тоа не поврати ниту дел од државната помош. Токму поради оваа причина и затоа што „Епл“ продолжува да има корист од незаконска помош, тие одлучија да ја водат Ирска на суд.

Од своја страна, Ирска беше незадоволна од донесената одлука и ја обжали пресудата во ДЕУ со цел да избегне да ја поврати бројката проценето по изрекувањето на пресудата. Сепак, овој ресурс не спречува во кое било време, според самата Европска комисија во своето соопштение и повикувајќи се на член 278 од ТФЕУ (Договор за функционирање на Европската унија). Сепак, она што дозволува е да ги поврати парите и да ги депонира на блокирана сметка во очекување на развој на правни постапки.

Конечно, ЕК во своето соопштение за јавноста исто така одразува дека земја-членка на Европската заедница мора веднаш да ја спроведе одлуката за наплата, што Ирска не го стори. И ова им овозможува да ја вратат земјата на суд и може да ја имаат парични казни за ова одложување.

Повеќе информации: CE


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.