Дали вашата лента за допир е замрзната? Нема проблем

Допрете ја лентата на индивидуализира MacBook Pro

Никој не може да негира дека Touch Bar била една од најголемите иновации, не само од Apple, туку и од компјутерите воопшто. Но, како и секој уред кој е базиран на софтвер, тој може да не успее.

Еден од неуспесите што Може да ви се случи да остане замрзнат и да не реагира. Не бидете презаситени и не грижете се, тоа има лесно решение и ние ќе ви кажеме како да го направите тоа.

Поправете го проблемот со лентата за допир

Не е често, но не само тач-лентата може да замрзне. Вашиот компјутер Mac исто така може да помине низ истиот процес. Но, решението и за двата случаи е слично. Треба само да се рестартира.

Сега, рестартирањето на компјутерот или апликацијата е лесно, но Како да ја ресетирам лентата за допир?

За да може присилно да се откажете од апликација се што треба да направите е да го изберете со десното копче во пристаништето и да го задржите копчето Опција за да присилите да излезете.

За да може да го рестартирате компјутерот само треба да го оставите притиснато копчето за вклучување додека не се рестартира само за Mac само.

Но, да дојдеме до она што навистина ви е важно, ако сте го постигнале тоа досега. Рестартирајте го Бар на допир.

Оваа лента за апликации на допир, има свој процес на водење на Mac. Не се појавува на Dock, ниту вреди да го рестартирате компјутерот.

Потребна ни е апликација за активност на нашиот компјутер. За ова ќе Апликации> Комунални услуги. Ние бараме Touch Bar и кога ќе ја лоцираме, ќе се затвориме со кликнување на „X“ во горниот лев дел од прозорецот. Ние избираме да го присилиме излезот и тоа е тоа.

Лесно е нели? Што беше кажано. Тоа е нормален процес за замрзнување не само на допирната лента, туку и на секој процес на Mac. Всушност од кој било компјутер, од кој било оперативен систем.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.