Епл и Гугл: Германија, да. Велика Британија, бр. Зошто?

Епл и Гугл се здружуваат против коронавирусот

Не сакам да бидам тежок со овој вид на новости, но сметам дека е доволно интересен за да бидам информиран. Германија да, но Велика Британија вели не се согласува заедничката апликација на Apple и Google да биде децентрализирана. Како се разликуваат алтернативите и зошто некои земји, а други не?

Германија да, но Велика Британија (и Франција) велат не. Зошто?

Идејата на Apple и Google е да создадат апликација што е способна следете ги контактите дека едно лице за кое е потврдено позитивно за КОВИД-19 имала во последните 14 дена.

Апликацијата работи преку блутут на мобилниот. Прв пат е Apple да дозволи своите уреди, особено iPhone, да можат да комуницираат со Android користејќи го овој протокол.

Епл и Гугл заедничка апликација против коронавирус

Корисник на апликацијата ја презема и ја вклучува апликацијата. Од тој момент, тоа работи во позадина и ако тој корисник најде симптоми на зараза и медицински тест потврди дека е позитивен (идеален е, но може да биде поинаку), го изјавува во апликацијата. Веднаш испратете ги податоците за последните 14 дена на тоа лице. Ве праќа во медицински центри но исто така и на корисниците со кого имал контакт.

На тој начин можевте песна од сите луѓе со кои тој имал контакт. Така, медицинските служби можат да ја проценат таа средина и да утврдат дали има повеќе инфекции. Еден начин да се спречи ширењето на вирусот.

Додека податоците не се испраќаат, овие се на уредот на корисникот. Тие не го напуштаат, со што се одржуваат приватноста и безбедноста на таа личност.

Овој систем е децентрализирано. Но, некои земји во Европа сметаат дека тоа не е ефикасно и дека треба да се управува на централизиран начин.

Централизирано VS Децентрализирано

Германија ја поддржува заедничката апликација на Apple и Google

Германија мислеше на овој начин, до вчера Ви рековме дека се предомислив. Зошто?.

Затоа што ако сè е централизирано во истата база на податоци, а податоците се испраќаат неселективно, приватноста и безбедноста не е загарантирана.

Секој што има знаење може да влезе во таа база на податоци и да добие милиони податоци од илјадници корисници, без оглед без разлика дали се заразени или не.

Сепак, Обединетото Кралство не го поддржува решението на „Епл“ и „Гугл“ и смета дека вториот начин е централизиран најсоодветен да се развивате во вашата земја. Се чини дека Франција оди на ист начин затоа што побара од Apple да го отклучи Bluetooth-от на iPhone со намера да создаде своја сопствена апликација.

На овој начин, доколку живеете во Обединетото Кралство, а апликацијата што тие сакаат да ја креираат е активирана, апликацијата ќе ги запишува податоците кога луѓето се близу еден до друг, користејќи компјутерски сервер за утврди кому да испрати предупредувања кога на лицето му е дијагностициран коронавирус.

Овој пристап се тврди дека ќе обезбеди повеќе информации за тоа како се шири КОВИД-19 и ќе дозволи А. поголема контрола за тоа кој прима известувања:

Една од предностите е што е полесно да се изврши ревизија на системот и побрзо да го прилагодиме како што се акумулираат научни докази. Ова му го изјави на Би-Би-Си, професорот Кристоф Фрејзер, еден од епидемиолозите кои го советуваат NHSX.

Главната цел е да ги извести луѓето кои се најмногу изложени на ризик инфекција, а не луѓе кои имаат многу помал ризик. Ова е веројатно полесно да се направи со централизиран систем.

Тука веќе се појавува пристрасност: Поголем ризик наспроти помал ризик.

Како што велев, мислам дека оваа вест е важна, бидејќи не се доведува во прашање само како да се управува со пандемија преку технологија, туку и приватноста и безбедноста на корисникот е доведена во прашање. Два многу важни бастиони за Apple (и Google), но се чини дека тоа не е толку важно за одредени влади.

Иако ако го анализираме добро, и обрнеме внимание на научниците, централизиран систем генерира помалку социјален аларм и апликацијата може да биде поефикасна за она што е создадено.

Дебатата се сервира. Да видиме што прават останатите земји со Apple и google API.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Чарлс dijo

  Бидејќи идеите размислуваа за добро, тоа е добро, но проблемот лежи во употребата што може да му се даде.
  Да размислиме погрешно: што ќе се случи со приватноста кога ќе ја искористиме за да знаеме кој е во тој дел или не?
  Отсега па натаму, ако социјално се манифестирате еден ден, тие ќе можат да знаат дали сте оделе, со кого сте споделувале итн.

  Добра идеја, но со вознемирувачка позадина и употреба.