Веќе имаме нов Mac mini: побрз и помоќен

Mac mini

Добро добро добро. Без главен и без предупредување, Apple денес веќе објави нови уреди. Пандемијата на коронавируси го сврте светот и сите сектори наопаку, а Apple немаше да биде помалку.

Со затворени продавници ширум светот, освен Кина, денес лансираше неколку нови уреди за продажба. Една од нив е нова палета на Mac mini. Да видиме какви новости носи тоа.

На прв поглед, новитетите се внатрешни, одржувајќи ја истата надворешна обвивка. Што се однесува до неговите компоненти, да има нови процесори, нови чипови RAM меморија y повеќе складирање. Ајде да одиме по делови.

Нови процесори

Новата палета на процесори од осма генерација што можеме да ги избереме при конфигурирање на новиот Mac mini се следниве: Intel Core i3 quad-core 3,6GHz и Intel Core i5 шест-јадро на 3GHz. Со овие нови процесори Apple осигурува дека перформансите се удвојуваат во споредба со претходната генерација.

2 Mac мини

Со два процесори да изберат

Нова RAM меморија

Сега RAM меморијата е побрза од претходната, со чипови DDR4 на 2.666 MHz. Со основна меморија од 8 GB, можете да изберете Mac mini со до 64 GB RAM меморија.

Mac mini

Повеќе перформанси и поголема брзина.

Повеќе складирање

Сега Mac mini во својата најосновна конфигурација доаѓа со 256 GB SSD меморија, со цена од 929 евра. Можете да изберете капацитет од 512 GB SSD, за 350 евра повеќе.

Новиот Mac mini веќе се достапни на веб-страницата на Apple, со датумите на испорака да започнат следната недела. Очигледно, тие не можат да се собираат во продавницата затоа што се затворени. Во моментот можете да го купите само преку Интернет. Па, ако момците за испорака работат, имам сомнежи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.