Ве потсетуваме како да го смените името на вашиот Mac на едноставен начин

 

Сигурни сме дека многу од присутните веќе многу добро знаат како да ја направат оваа промена на името на вашиот Mac, но сигурно многу други веќе не се сеќаваат. Вие исто така може да го видите тоа во Јас сум од Мек, веќе разговаравме за тоа во претходни прилики, но секогаш е добро да ја освежите вашата меморија и новите корисници да ги најдат овие типови упатства едноставни и пред се практични.

За повеќето од нас, купувањето Mac е важен трошок и затоа кога го имаме дома првото нешто што сакаме да го направиме е да уживаме во него во целост. Во многу наврати не ја поправаме првичната конфигурација и затоа, ако подоцна сакаме да го смениме името на опремата или да конфигурираме некои работи, мора да прибегнеме кон Системски преференци

Местото во Системски преференци

Па, да се фатиме за деловна активност. Она што треба да го направиме е да го отвориме Системски преференции и пристап до папката Сподели. Да, се чини дека ова не би било најпогодно мени за промена на името на нашиот тим (што може да оди општо), но таму е веќе многу години.

Во истото ова мени е местото каде што ќе го видиме моменталното име на нашиот тим, во мојот случај iMac на Jordорди и во кое треба да го напишеме новото име. Едноставен е, лесен и брз, проблемот обично е поврзан со локацијата на оваа опција што е тешко да се најде на почетокот. Поради оваа причина, ги советуваме сите корисници кои штотуку купиле Mac или кои планираат да го сторат тоа во блиска иднина, да се движат низ менијата за Системски преференции и на овој начин откривате вакви детали, што е едноставно за да можете да го промените името на тимот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.