Внимавајте од време на време на Мониторот за активност на вашиот Mac

Монитор за активност

На сите машини им требаат нивните Грижа и одржување така што тие секогаш изведуваат со сто проценти од нивниот капацитет. Но, многу пати забораваме на тоа. Ние обично не ја испразнуваме вреќата на правосмукалката додека не сфатиме дека не цица или никогаш не гледаме во притисокот на гумата на автомобилот додека не се појави проблем.

Нашиот Mac сè уште е машина како и секој друг. Имаме одлична алатка наречена Монитор за активност, и ние прибегнуваме кон тоа само кога нашиот компјутер е бавен или заглавен. Секогаш и тогаш треба да внимаваме на тоа.

Мониторот за активност на вашиот Mac е една од оние алатки што никогаш не ги користиме и кои треба да ги правиме од време на време. Не мора да бидете компјутерски експерт за да го погледнете тоа одвреме-навреме и да видите дека сè работата на вашиот Mac е точна.

Отворете го без страв и погледнете ги информациите што ви ги дава. Одете во Launchpad, Others, Activity Monitor и ќе можете во реално време да набудувате што прави вашиот компјутер.

категории

Откако ќе се отвори, ќе видите пет различни категории. Секој од нив е екран каде што ви ги покажува сите детални информации од категоријата за која станува збор.

 • Процесорот: Можете да видите какви процеси работи процесорот на вашиот Mac.
 • меморија: Ви покажува кои апликации користат RAM меморија и колку од нив. Важно е ако имате само 8 GB.
 • Енергија: Суштинско ако користите MacBook. Контролирајте кои апликации користат најмногу енергија за да можете подобро да управувате со траење на батеријата. На iMac е неважно.
 • Диско: Важно е и ако немате доволно капацитет.
 • Црвена: Ја следи мрежата. Погледнете го од време на време за да не добиете никакво изненадување, особено ако одите голи гради без антивирус.

 

Монитор за активност

Ви нуди многу информации за секој специфичен процес.

Кои податоци ни ги покажува

Како што се менувате на секој од екраните наведени погоре, тоа ви покажува а табела со податоци, што може да се подреди по колони. Десен клик на заглавието на колоната и можете да ги прегледате како што сакате.

На дното претставува некои многу интересна графика во зависност од тоа во која категорија сте. На пример, на процесорот можете да видите колку е „оптоварен“ вашиот процесор во реално време. Во енергијата, важно е да се види потрошувачката, особено ако ја влечете батеријата.

Може да имате повеќе информации за секој процес конкретно, во случај да сметате дека неговото работење не е адекватно. Во која било од табелите, кликнете двапати на специфичната активност и ќе ви покаже нов прозорец со многу информации за оваа апликација.

Ви го покажува главниот процес, колку проценти од Процесорот дали користите, колку RAM меморија, статистика, евиденција y отворени пристаништа. Ако видите нешто што не ви се допаѓа, можете да ја запрете активноста со притискање на стоп-крстот во лентата со алатки.

Откако го видовте ова, не треба да ве плаши да погледнете во Мониторот за активност од време на време и да видите дека сè е повеќе или помалку нормално. Можете ли да откриете кој било процес дека троши повеќе ресурси отколку што треба и се обидува да го поправи.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.