Германија стои на страната на Apple и Google во нивната заедничка апликација

Германија ја поддржува заедничката апликација на Apple и Google

На горната слика гледаме резиме како би функционирала заедничката апликација на Apple и Google. Онаа што ја создаваат со идеја за ублажување на ширењето на коронавирусот ширум светот. Првата бета верзија Изгледа дека ќе биде готов до следната недела, додека продолжуваат полемиките околу приватноста и безбедносните нивоа. Apple и Google се обложуваат на a децентрализиран систем, додека некои европски земји сакаат централизиран систем. Германија ја смени својата позиција од втора во претходна.

Децентрализиран систем = поголема безбедност. Сега се чини дека Германија го има тоа јасно и ја менува својата почетна позиција.

Според извештаите што Apple и Google ги подготвиле во врска со работењето на нивната заедничка апликација, податоците ќе се архивираат на децентрализиран начин до моментот кога ќе бидат споделени со здравствените власти. Тоа е да се каже, сè додека корисникот кој ја инсталирал апликацијата на својот мобилен, не забележува дека има симптоми и ја користи апликацијата, податоците собрани од неа не се споделуваат со серверите.

Овој начин е она што се нарекува децентрализирано, некои земји не се согласија со работата на API и, наместо тоа, се наклонија кон создавање на централизиран систем за следење. Ова значи дека следењето на контактите би било зачувано во централен сервер. На овој начин, здравствените власти можеа директно да набудуваат и да контактираат лица за кои постои сомневање дека се заразени.

Една од оние земји што го имаше тоа мислење беше Германија. Сепак, новите вести предупредуваат дека оваа земја би имала ја смени тактиката бидејќи А. Пристапот на централниот систем носи поголем ризик за безбедност и приватност. Во моментов министерот за канцеларија, Хелге Браун и министерот за здравство Јенс Спан ја советуваа промената.

Треба да се има предвид една важна работа. Ова не значи дека Apple и Google ќе ја создадат оваа апликација на глобално ниво. Тие ги ставаат на располагање на сите држави што сакаат API.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.