.Дмг датотеки

DMG-датотеки

Ако конечно решивме да се смениме од Виндоус во Мек, најверојатно во текот на првите недели ќе бидете малку изгубени, не само поради промената на интерфејсот, туку и поради начинот на кој можеме да комуницираме со него. Apple оперативен систем за компјутери и лаптопи. Една од главните промени што нема да привлече најголемо внимание е нема достапност на извршни датотеки, вообичаените .exe датотеки.

На Mac се користи форматот DMG. Датотеките во овој формат се папки со контејнери каде што ќе ги најдете програмите што сакаме да ги инсталираме на нашиот компјутер, брзо и лесно. Освен ако не барате специфични апликации кои не се достапни во Mac App Store, тешко дека ќе завршите со датотека од овој тип.

Што е DMG-датотека и за што служи?

Икона за единица датотека DMG

Датотеките DMG се еквивалентни на датотеките во ISO формат во Виндоус, бидејќи при нивно отворање се создава нова единица, единица до која треба да пристапиме за да ја инсталираме соодветната датотека на нашиот компјутер или едноставно да ја преместиме во папката со апликации. Овој тип на датотека обично содржи, покрај датотеката што ни овозможува да уживаме во програмата, текстуален документ со краток опис или со упатства за неговото работење или компатибилност.

Како да ги отворите датотеките DMG

DMG-датотеките се еквивалентни на ISO-овите во Windows. Датотеките во ISO формат, не само што ни овозможуваат пристап до нивниот ентериер и копирање на нив на ЦД или ДВД како што е, туку исто така дозволете ни да ја инсталираме или копираме нивната содржина. Со датотеки во формат DMG, се случува три четвртини од истото, бидејќи самата датотека може да биде инсталерот што го отпакуваме, точка или може да биде слика на дискот што содржи различни датотеки што треба да се копираат, како што е добро во друга датотека или на надворешен погон.

Да ја инсталирате содржината што е внатре

Инсталирајте DMG-датотеки

Иако на почетокот може да изгледа дека ќе треба да спроведеме комплициран процес за да можеме да отвориме датотека во формат DMG, ништо не е подалеку од реалноста, бидејќи треба да кликнеме само двапати на неа за да создадеме нова единица каде ќе ја најдеме целата содржина што е внатре. Тогаш само ние треба пристапете до предметниот диск и извршете ја датотеката да инсталира или работи.

Ние мора да го земеме предвид типот на датотека што е таа, бидејќи во некои прилики, самата инсталација не се спроведува на нашиот Mac, но апликацијата работи само, па ако подоцна ја избришеме датотеката .DMG ќе го изгубиме пристапот до апликацијата. Во овие случаи, ако е извршна апликација, ние мора да ја повлечеме датотеката до апликациите.

Вратете ја содржината на уредот

Ако, од друга страна, станува збор за слика што содржи копија од единица, тоа нема да ни донесе добро да пристапиме до внатрешноста на датотеката за да ја консултираме ако не можеме да добиеме пристап до податоците или да направиме употреба на апликацијата. Во овие случаи, ние мора да ја искористиме Disk Utility, со која можеме изберете ја датотеката во формат DMG што сакаме да ја вратиме и единицата каде што сакаме да го направиме тоа брзо и многу лесно.

Која апликација ми треба за да отворам датотека во формат DMG

Отворете DMG-датотека

Како и во Виндоус не ви треба никаква апликација од трета страна за работа со датотеки во ИСО формат, во Мек не ви треба никаква апликација за работа со датотеки во формат DMB, иако на Интернет можеме да најдеме разни апликации што ни овозможуваат не е навистина потребно, освен ако принудени сме да отвориме ваков тип на датотеки на други платформи како што се Виндоус или Линукс, каде што апликацијата PeaZip е една од најпрепорачаните, потполно бесплатна апликација.

Што да направите ако датотеката DMG не се отвори

Од објавувањето на macOS Сиера, Apple природно ја елиминираше можноста за инсталирање апликации од трети страни кои не беа создадени од програмери претходно идентификувани од Apple. Ако DMG-датотеката што ја содржи апликацијата што сакаме да ја инсталираме ни покажува порака за грешка, во која се наведува дека датотеката може да биде расипана, ние мора да ја активираме можноста за активирање апликации од трети страни со внесување на следната линија во терминал.

sudo spctl –мастер-оневозможи

око! пред господарот има две цртички (- -) Следно, мора да го рестартираме Пронаоѓачот со следнава команда: Пронаоѓач на Килал

Откако ќе ја внесеме таа команда, се враќаме во делот Безбедност и приватност сместен во Системските преференции и во Дозволи апликации преземени од: изберете На кое било место.

Како да конвертирате DMG-датотека во EXE

Датотека DMG, како што споменав погоре, е папка што содржи неколку апликации, кои создаваат единица кога ќе ги отвориме, па затоа не е извршна датотека на Mac, затоа, не можеме да конвертираме DMG-датотека во EXE. Да се ​​обидете да конвертирате DMG-датотека во извршна датотека е како да конвертирате папка со фотографии (на пример) во извршна датотека.

Како да читате DMG-датотеки во Windows

Ако сакаме да пристапиме до содржината зачувана во DMG-датотека на компјутер, во Виндоус имаме на располагање разни апликации кои ни овозможуваат да ја отпакуваме датотеката за пристап до нејзината содржина. Друго прашање е што можеме да сториме нешто со содржината во тоа. Најдобрите апликации што во моментов можеме да ги најдеме на пазарот за оваа работа се PeaZip, 7-Zip и DMG Extractor.

PeaZip

Pea7Zip отворете ги датотеките DMG во Windows

Една од најдобрите бесплатни алатки за работа со компресирани датотеки е PeaZip, алатка компатибилна со сите најкористени формати на пазарот, покрај DMG, ISO, TAR, ARC, LHA, UDF ... Корисничкиот интерфејс е многу интуитивен и не, нема да имаме проблем брзо да ја зафатиме оваа апликација за да отпакуваме која било DMG-датотека од нашиот компјутер со Виндоус.

Преземете го PeaZip

ДМГ екстрактор

DMG Extractor, како што сугерира неговото име, е одлична апликација за да може извлечете содржина од датотеки во формат DMG брзо и лесно. Оваа алатка не е бесплатна, но за специфични прилики, можеме да ја преземеме пробната верзија преку следниот линк, верзија што ни овозможува да ги декомпресираме датотеките во формат DMG чија големина не е поголема од 4 GB.

7-zip

7-отворете ги DMG-датотеките со патент во Windows

7-Zip е одлична алатка за компресија и декомпресија на кој било вид датотека на нашиот компјутер со Виндоус, алатка што исто така тоа е потполно бесплатно и компатибилно со датотеките macOS DMG. Откако ќе ја инсталираме апликацијата, треба само да се поставиме над датотеката, кликнете со десното копче на глувчето и изберете отворено со 7-zip, така што содржината ќе започне да се извлекува.

Преземете 7-поштенски

 

Како да читате датотеки DMG во Линукс

Но, ако сакаме да отвориме датотеки во DMG формат во Linux, можеме повторно да ја искористиме PeaZip, истата апликација што можеме да ја користиме за декомпресија на овој тип датотеки во Windows, апликација компатибилен со повеќе од 180 формати И тоа е исто така потполно бесплатно.

Преземете го PeaZip


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Сантијаго естрада dijo

  Имам проблем.
  Кога не се отвори двоен клик на датотеката, останува како да не е внесена во датотеката