Прашалник во папка кога ќе стартува мојот Mac

  бубачко-мак-прашање

Ова не е нешто што ни се случува секој ден, далеку од тоа, но можно е некогаш да се најдете во оваа позиција и проблемот да има решение. Отпрвин може да помислиме дека нашиот Mac е расипан и повеќе нема да можеме да ги користиме, но не грижете се, нашиот Mac не е расипан, едноставно тоа е не може да го пронајде системскиот софтвер потребен за подигнување

Сега, кога знаеме што е проблемот со папката со прашалникот на нашиот Mac, мора да ги најдеме можните решенија и овие решенија постојат за сите случаи, но веќе предвидувам дека има некои од нив во кои е можно единственото нешто што работи да е промена на тврдиот диск на нашата машина.

макбук-12

Прашањето трепка со секунди

Ако вашиот Mac започне нормално откако прикажа наизменична прашалник за неколку секунди, можеби ќе биде потребно повторно да го изберете почетниот диск во поставките за почетниот диск. Значи, она што ќе го направиме е да влеземе во Системски преференции> Диск за подигнување> Macintosh HD (што обично е вообичаено име каде што имаме OS X) и воила. Обично проблемот се решава со извршување на оваа мала задача.

испрашување-папка-мак-1

Прашалникот во папката постојано се појавува и нема да се подигне

Во овој случај, она што можеме да го направиме е да се обидеме да и помогнеме на нашата машина да го најде оперативниот систем и да се подигне, за ова можеме да ги следиме овие чекори:

 • Ние го држиме копчето за напојување неколку секунди за целосно да го исклучиме компјутерот
 • Повторно го стартуваме Mac и држете го копчето Опција (alt) додека не се прикаже Boot Manager
 • Ние го избираме дискот за подигање од списокот "Macintosh HD" и чекаме да се подигне

Ако започне, извршуваме верификација / поправка на дискот од алатката за дискови и извршуваме резервна копија (идеално во Time Machine или надворешен диск) во случај дискот повторно да не успее. 

macOS Mojave
Поврзана статија:
Како да инсталирате апликации од трети страни на macOS Mojave

ХАРД ДИСК ГИГАС

Хард диск полн

Постојат и случаи каде Хард дискот е полн и при стартување ја фрла оваа грешка од папката со прашалникот внатре. За да го решиме проблемот, немаме друга опција освен да започнеме со Менаџерот за подигнување, а потоа да ги избришеме датотеките или да ги пренесеме на друг диск за да немаме проблеми со подигањето.

Време-машина-датотека-0

Поправка на OS X

Во други случаи, потребно е да се изврши поправка на оперативниот систем или ќе биде потребно целосно да се инсталира OS X. Можно е повторно да се изврши чиста инсталација или вратете го системот ако при подигнување ги држиме копчињата Command и R на тастатурата. Потоа, пристапуваме до менито Алатки и изберете Disk Utility, изберете го почетниот диск и кликнете на табулаторот Прва помош. Кликнете на поправка на дискот и извршете го нормалното подигнување.

TaМожеме и да изведуваме резервна копија на важни податоци, бришење на почетниот диск и повторно инсталирање на OS X, но тоа најдобро го прави техничка служба, Apple или не.

испрашување-папка-мак-2

Бидете внимателни што ќе допреме

Ова мало упатство опфаќа само некои од можните проблеми и решенија што ги имаме во овие случаи, но тие може да не работат во некои случаи. Ако ништо од ова не ви одговара, најдобро е повторно да го инсталирате системот, да закажете состанок во продавницата на Apple или директно да се јавите на SAT. Во сите случаи проблемот е поврзан со хард дискот и ова е клучното парче од нашиот Mac каде ги чуваме сите важни податоци или не, па ако немате многу идеја за тоа што играте или не сакате да го извалкате најдобро е да контактирате со Apple


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

20 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Хуан Суарез dijo

  добар ден
  Прашалникот се појавува на почетокот, ги следам посочените чекори, но не се чини дека бирам диск, ми се чини дека избирам мрежна мрежа покрај свет ... Што да правам?

 2.   Кенија dijo

  Јас го испратив мојот Mac во Mac центар и тие не решија ништо затоа што мојот Mac е од 2005 година и нема делови за тоа, единственото нешто што се појавува е папка со знак и само сакав тие да го решат проблемот

 3.   Хорхе Маркез dijo

  Здраво! Кога ќе започнам со мојот Mac, ќе го добијам белиот екран со папката и прашалник, го пробав изборот за подигнување со притискање на alt, но не прави ништо што е целосно празно, исто со другите команди, што да правам или што ќе биде мојот macbook pro 13 ″ dual core 2,6 од 2010 година.

  1.    Вие земате коса dijo

   Како го среди?

  2.    Вашингтон Пењаранда dijo

   Мене ми одговара кога користам alt, но ме прашува да ја внесам лозинката и не се сеќавам што да правам

 4.   маурицио гарсија dijo

  Добивам скриншот со времето, датумот и времето на календарот и не ми дозволува ништо

  1.    март dijo

   Тастатурата не работи додека не се вклучи мак-компјутерот
   Што правам??

 5.   Име (задолжително) dijo

  Кога стигнав дома, исто така, се паркирав, го вклучив и исклучив 3 или 4 пати со копчето, но ништо. Јас го вклучив, папката се појави со сослушувањето трепка и почекај, по неколку секунди се исклучи, го удрив копчето за напојување кога се исклучи сам, го сторив тоа неколку пати и се појави симбол и лента за вчитување , откако ќе се вчита, ќе се појави работната површина. Ништо не избришав, сè беше исто

 6.   падне dijo

  Јас сум ЦАЕМ: Добивам фиксна папка во центарот на екранот без никакво прашање, трепкање или што било друго.
  Јас го исклучувам и вклучувам со притискање на сите наведени опции и резултатот е секогаш празен екран.
  Може ли некој да ми помогне.

 7.   Клаудија dijo

  Здраво на сите. во ред, притиснете alt + на, ја избрав мрежата за избор, до сега сè е во ред, тогаш ја вртам светската топка и одеднаш застанува и добивам apple.com/support 6002F. ве молам ми треба помош благодарам

 8.   Клаудија dijo

  Гледам прашалник и папка на почетокот, ги следам наведените чекори, но не се појавува за да изберам диск, се чини дека избирам Wi-Fi интернет мрежа, го избирам и му давам да го следи и го добивам вртење на светската топка, а потоа наскоро застанува и се качувам на светската топка 6002F

 9.   Мирела рамос dijo

  Го добив прашалникот, работев со сите команди и ништо ... Ставив хард диск на моите windoms и го читаше дисво, но потоа го ставив дискот на Mac во мојата Тошиба и добив уред за грешка, те молам, препрати го системот ..? Тоа значи дека

 10.   andres dijo

  Откако ќе го сторам тоа, добивам катанец додека го ресетирам клучот што го заборавам

 11.   Essеси Сантана dijo

  Здраво, прашањето достојно се појавува во папката, ги следам сите упатства, но ништо не се случува, ги правам комбинациите на копчињата и ништо. Кога ќе го држам копчето «N», се појавува слика од светот, но таа не се поврзува на Интернет, го сменив hdd и останува ист.

 12.   Едуардо dijo

  Адаптерите во тундерворлд пристаништето во
  mac pro работа за imac 2011?

 13.   Едгар алварез dijo

  Имам проблеми со мојот Mac излегува папката со прашалник и не исчезнува Пробав команда + r. Опција + команда + r. Shift + опција + команда + r. Притискање на копчето за опција и во тој случај се појавува само покажувачот и ништо друго.
  Што можам да направам?

 14.   АЛБЕРТО ПЕДРО ВИЛАМАЛА dijo

  Имам проблеми со мојот Mac излегува папката со прашалник и не исчезнува Пробав команда + r. Опција + команда + r. Shift + опција + команда + r. Притискање на копчето за опција и во тој случај се појавува само покажувачот и ништо друго.
  Што можам да направам?

 15.   Хозе Мехијас dijo

  Добар народ на сојдемак, имам Mac mini A1114, не можам да го користам 3 месеци затоа што брат ми „без моја согласност“ го форматираше дискот комплетно и не знам што друго правеше, но секогаш кога ќе уклучувам mac Само ми покажува папка со прашалник, и се обидов да ја стартувам преку USB, но не прави ништо. Тие го менуваат дискот за поголем капацитет, искористувајќи ја можноста да ја инсталирам Mac OS; но сè уште не можам да инсталирам OSX и не знам што друго можам да направам, и се обидов да ги отворам алатките за дискови со притискање на alt, но ништо, исто така и се обидов со cmd + R, но ништо ... ако некој може да помогне мене те молам ... Благодарам однапред.

 16.   Варварин од Вале Ерера dijo

  Јас сум Кубанец, имам MacBook Pro 8.4, исто ми се случува исто, добивам прашалник, пробувам сè и ништо, не сум пробал да се поврзам на Интернет затоа што немам, ќе пробам некаде да видам што ќе се случи.

 17.   елис dijo

  генијален