Apple го купува Regaind, стартување за препознавање на слики

јаболко го купува стартувањето „Regaind“

Не е чудно да се знае дека Apple купи нова компанија во овој сектор. Секоја година се јавуваат неколку пати. И овој пат е ред мал француски стартап наречен Regaind. Оваа мала компанија е посветена на анализа на фотографии преку употреба на вештачка интелигенција.

Купувањето не е официјализирано од Apple, но TechCrunch, порталот кој ги обелодени информациите, изјавува дека набавката е ефективна за 500.000 400.000 УСД (околу XNUMX XNUMX ЕВРА на промена). Исто така, технолошкиот портал контактираше со оние во Купертино и неколку зборови беа одговорот: „Епл купува помали технолошки компании од време на време, и генерално, не разговараме за нашата цел или планови“.

Regaind ќе може да го подобри Face ID

Од друга страна, ова движење служи и за да се знае кои се намерите на компанијата. И во овој случај знаеме дека секторот за фотографија е многу важен за Apple; само треба да ги разгледате последните неколку години и лансирањето на нивните производи. Во меѓувреме, иако Apple веќе има технологија за препознавање фотографии и има паметно пребарување во својата апликација Photos, Развојот на Регајн оди чекор понапред.

Исто така е познато дека Google работи на истото поле; исто така е можно да се направат паметни пребарувања во апликациите Google Photos. Сепак, el софтвер од Regaind можете да добиете уште повеќе информации. На пример, како што објаснува TechCrunch, ако снимаме во режим на рафал, развојот на Regaind може да го разликува вашиот најдобар удар и да го прикаже на насловната страница. Исто така, тоа би било можно автоматски отфрли дупликат фотографии или направете компилациони видеа. Со други зборови, би имало многу поефикасна и поредовна примена.

Од друга страна, софтвер на францускиот стартап е способен да прави разлика помеѓу полот, возраста и расположението. Зарем не ringвони вонче? Точно, Face ID. Сега, не знаеме дали некој од овој софтвер може да биде интегриран со доаѓањето на iOS 11, што е јасно е дека благодарение на оваа набавка подобрувањата треба да дојдат во блиска иднина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.