Што значи пораката „Вашиот iPhone претрпе сериозно оштетување“ и како да ја отстраните

инфициран iPhone

iOS е затворен екосистем, кој има свои предности и недостатоци. Главниот недостаток е што не ни дозволува да инсталираме ниту една апликација што не доаѓа од Apple Store. Еден недостаток тоа станува предност бидејќи спречува инсталирање на која било апликација на нашиот уред.

Ако вашиот iPhone или iPad ја прикажат пораката Вашиот iPhone претрпе сериозни оштетувања, Вашиот iPhone е хакиран… во оваа статија ќе ви покажеме што е оваа порака, како стигнала до нашиот уред и како можеме трајно да ја елиминираме.

Вашиот iPhone претрпе сериозни оштетувања

Како што споменав на почетокот на оваа статија, iOS, како iPadOS, тие се целосно затворени екосистеми.

На шпански тоа значи не постои лесен метод (ако е можно) да инсталираме апликации од трета страна и кој било малициозен софтвер што може да се инсталира на нашиот уред без ние да забележиме.

Овие типови на пораки може да се прикажат на два различни начини:

 • преку календарот
 • Посета на веб-страница

И двата методи се искористете го незнаењето на многу корисници мислејќи дека iPhone е ист како и секој друг уред со оперативен систем како Windows PC, Mac или уред со Android.

Икона за фотографии за macOS
Поврзана статија:
Како да префрлите фотографии од iPhone на Mac

iPhone отсекогаш бил поврзуван со луѓе кои високо ниво на куповна моќ, поради што пријателите на вонземјанинот својата активност ја насочуваат кон најпопуларната палета на уреди во светот.

преку календарот

Тешко оштетување на iPhone

Apple ни дозволува додадете календари на нашиот уред да можеме да следиме спортски настани, заеднички да управуваме со агендата со други луѓе, да организираме семеен живот...

Додавањето календар на нашиот уред е едноставно кликнете на врската и потврдете што сакаме да се претплатиме.

Кога велам претплати, тоа значи дека се направени сите промени во календарот ќе биде споделена со сите тие го додадоа на нивниот уред.

Како што еволуираше iOS, компанијата со седиште во Купертино додава голем број на функционалности на апликацијата календар.

Процент на батерија
Поврзана статија:
Како да го видите процентот на батеријата на iPhone

Календарската апликација ни овозможува да ја додадеме адресата на местото каде што ќе се одржи настанот, времето на патување, дали ќе има гости, да додадеме прилози, белешки, па дури и на веб адреса.

Дозволувајќи веб-врски да се додаваат во календарот, пријателите на вонземјаните вклучуваат веб-адреси календари кои дистрибуираат преку веб-страници, текстуални пораки, WhatsApp, iMessage...

Овие календари ја исполнуваат нашата агенда со пораки коитие ви даваат да разберете дека нашиот уред е заразен и нè поканува да кликнете на вклучената врска за да го поправиме нашиот уред.

Овие врски нè носат до лажни страници каде што сè што сакаат е да добијат податоците на нашата картичка или нашата сметка на Apple.

Овој проблем Не е ново а од Apple изгледа дека Apple сè уште не нашол метод за спречување на помалку упатените корисници да гризат и инсталирајте кој било календар што може да ги достигне.

Како да го надминете овој проблем

Ако вашата агенда постојано ве предупредува дека вашиот уред е оштетен, дека нашол вируси или критични закани, небезбедни програми... Решението е многу поедноставно отколку што замислувате.

нема потреба да се грижите, бидејќи тие не се ништо повеќе од пораки од календар што сме го инсталирале на нашиот уред и не се дел од системот.

до избришете ги сите тие досадни пораки, единственото нешто што треба да направиме е да ја откажеме претплатата на тој календар.

отстранете го календарот за спам

Apple ни дозволува да избереме а различна боја за секој од календарите (не прибелешки) што ги користиме. На овој начин ни овозможува на прв поглед да се идентификуваме на која припаѓа (работа, слободно време, семејство, хоби...).

За да го отстраните календарот што не предизвикува главоболка, кликнете на кој било настан и се упати кон дното.

Следно, кликнете на Отпишете се од овој календар и потврдуваме.

Како што можете да видите на сликата погоре, кога ќе ја откажете претплатата на календарот 2 Добро 2 Б Точно, сите состаноци од тој календар во црвено, ќе исчезнат од нашиот уред.

Од овој момент натака, повторно нема да добиеме оштетена порака за iPhone или слично.

Посета на веб-страница

Друг од методите што ги користат пријателите на другите кои сакаат да ги имаат нашите податоци е со посета на веб-страници. Во зависност од тоа какви веб-страници посетувате, може да наидете скокачки прозорци во форма на реклами, известувања или понуди од најразновидните.

Многу, ако не и повеќето, од овие скокачки прозорци се скокачки реклами кои имитирајте идентитет на Apple со предупредувачки пораки за да го измамат корисникот да сподели лични или финансиски информации.

Можеме да најдеме и пораки кои поканете не да преземеме бесплатни апликации или приклучоци за инсталирање. За среќа, второто не е можно на iOS, освен ако не сме пренасочени во App Store.

лажни пораки

инфициран iPhone

Доколку сретнете некој порака или скокачки прозорец што ве известува дека:

 • Вашиот iPhone претрпе сериозни оштетувања
 • Вашиот iPhone е хакиран
 • Хакер ја следи вашата активност
 • Откриени се голем број пропусти
 • Имате ажурирање на чекање
 • И слични кои не алармираат за можна неисправност на нашиот уред.

Првата работа што треба да ја направите е заборавете да кликнете на линковите на оние кои нè носат, наводно, да го средат проблемот што го претставува нашиот уред.

Ако Apple открие ранливост во iOS, нема да го информира корисникот преку Safariнаместо тоа, ќе го закрпи проблемот преку ажурирање на iOS.

Истото се случува со ажурирања кои чекаат да се инсталираат. Овие пораки се испраќаат преку системот, а не преку нашиот прелистувач.

Секогаш мора да внимаваме на тоа што е потеклото на пораките од овој тип што ни го испраќа уредот.

Поставки за спам сафари

Овој проблем нема решение, бидејќи навистина Не е проблем, но реклама која се обидува да го измами корисникот да инсталира апликација, да ги обезбеди своите финансиски податоци, да се претплати на календар...

Сепак, можеме прегледајте ги поставките за Safari да провериме дали сме ги активирале следните функции:

 • заклучување на прозорецот
 • Известување за лажни веб-страници
 • Анализа на реклами што ја штити приватноста

Како да се избегне овој проблем

Ажуриран iPhone

Кога откриена е ранливост во iOS, Apple објавува ажурирање за да го поправи тој проблем.

Ако сакате вашиот уред да биде заштитен од секаков безбедносен проблем, треба секогаш инсталирајте ги сите ажурирања кога ќе станат достапни.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.