Инфициран сум со Adware на прелистувачот Chrome

  рекламен софтвер-1

Така е, вчера попладне инсталирав нешто на мојот iMac (ќе знаете што наскоро) што ми донесе малку главоболка додека инсталирав рекламен софтвер на мојата машина. Во моментот можам да кажам дека е прв пат после многу години употреба на Mac, мојата машина да биде под влијание на рекламен софтвер и Никогаш не инсталирав антивирус или слично и нема да го сторам тоа сега. Овој тип на рекламен софтвер е инсталиран кога инсталираме апликација или алатка, а во мојот личен случај тоа што го инсталирав беше ...

BitTorrent, ова е апликацијата што започна сè, но јас знам за слични случаи со uTorrent, па се чини дека овој рекламен софтвер е поврзан со овие менаџери за торенти. Проблемот не е во тоа што самите го преземате со овие менаџери за торенти, проблемот е во самите менаџери, кои инсталираат рекламен софтвер што ја менува употребата на прелистувачи и во мојот случај тоа го стори во Google Chrome, но Safari или Firefox понекогаш не се ослободени од овој проблем. 

Она што ми се случи по инсталирањето на BitTorrent е тоа Изменето пребарување на прелистувачот Crhome на прелистувачот Јаху и кога направив едно, mybrowsevar.com Правејќи малку истражување на мрежата, открив дека тоа е проблем со рекламен софтвер и бидејќи секогаш ги инсталирав апликациите една по една, заклучив дека причината е Бит торент затоа што таа беше последната што ја инсталирав на Mac. Се фатив за работа да го елиминирам целото ова ѓубре ...

mrlmedia-trojan-virus-spyware-mac-0

чекори

Првиот и најпрепорачаниот е целосно деинсталирајте ја апликацијата што предизвикува проблеми, рачно од папката со апликации или како во мојот случај, со апликацијата AppZapper. Откако ќе ја деинсталираме апликацијата, можеме да преминеме на следниот чекор, а тоа е да го поминеме AdwareMedic.

AdwareMedic

Ова е апликација за која веќе разговаравме неколку пати на Јас сум од Мек и тоа Beе биде одлично да го исчистиме целосно нашиот Mac од рекламен софтвер. Ако ја немаме инсталирано оваа апликација, можеме да ја најдеме во овој напис и откријте како работи, иако е навистина лесен за употреба. Откако ова ќе помине, ни преостанува само уште еден чекор, автоматски да ги исчистиме наставките што се создадени за нас во прелистувачот.

adware

Отстранете ги наставките за прелистувачи

Во мојот случај, тоа влијаеше на Гугл Хром и затоа она што треба да направиме е да пристапиме до екстензии откако прелистувачот е отворен. Кликнете на: Хром - Преференции - Екстензии. Откако ќе влеземе во екстензиите, ќе ги видиме сите екстензии што ги имаме, а можеби и некои што не сме ги инсталирале: екстензии за пребарување, amazon или дури и eBay. Многу е важно рачно да ги отстраните овие екстензии рачно Бидејќи ниту AdwareMedic ниту отстранувањето на апликацијата не ги отстранува овие екстензии.

Сега сме чисти од рекламен софтвер!

Вистината е дека лесно сфатив дека мојот Mac има инсталирано нешто чудно затоа што обично имам отворено неколку јазичиња истовремено и моето истражувач никогаш порано не ми покажа Yahoo за да ги извршувам моите пребарувања Во мрежата. Но, ако сте од оние кои ако го користат за сурфање на интернет, не грижете се, бидејќи најлесниот начин да видите дали сè е правилно е гледајќи во URL-то за пребарување и ако во него се појави зборот mybrowserbar.com дали нешто не е во ред Не е алармантно, уште помалку овој рекламен софтвер нема да му наштети на вашиот компјутер, но ако искуството за употреба и како не сфаќате дека го инсталирате, тоа е нешто што не го сакам во близина на мојот Mac.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Кинер dijo

    Последната сламка е што откако го прочитав овој ПРЕКРАСЕН пост хахаха сепак паднав во стапицата 🙁 е тоа што сакав да ја преземам канцеларијата 2016 немам пари за office 360