Ирскиот центар за податоци можеби не е изграден

Центар за податоци на Apple

Откако Apple објави пред две години за изградба на центарот за податоци во Ирска, притиснати се многу клучеви за да се информира за различното проблеми со кои се соочи Apple за да го изгради. Пред неколку месеци, по различните битки со округот Атерни, каде што „Епл“ планира да го изгради овој центар за податоци, конечно доби зелено светло што му беше потребно, за да може да започне со изградба кога сака.

Но, се чини дека откако успеа да добие зелено светло, сега е самиот Apple кој не е јасно дали конечно ќе го изгради овој центар за податоци во Ирска, за да искористете ги климатските услови на земјата, бидејќи ќе се снабдува со обновлива енергија, или неговиот проект е пренесен во друга земја, како што е Данска, каде што компанијата работи со центар за податоци и каде веќе има добиено зелено светло за да започне да гради друг.

Епл центар за податоци Невада

Во интервјуто што Тим Кук го даде за медиумот РТЕ, Кук наведува дека во моментот не знаат кога ќе започнат градежните работи на центарот за податоци во Ирска, дополнително потврдувајќи дека владата на земјата би сторила се што е во нејзина моќ да го започне проектот, што како што споменав погоре, во моментов е целосно парализирано.

Ирска ја изгради својата економија врз привлекување странски мултинационални компанииВсушност, едно од десет работни места се од странски компании и центрите за податоци се една од најважните инвестиции што секоја мултинационална може да ги направи во земјата, бидејќи обезбедува работа не само за време на нејзината изградба, туку и за време на нејзиното работење.

Не знаеме дали казната што Европската унија и ја изрече на Ирска од 13.000 милиони евра, за ненаплата на даноци што одговараат на Apple во последните години, може беше една од причините за што Apple е се повеќе воздржан со ирската влада, и покрај фактот што ја покажа целата своја поддршка за компанијата со седиште во Купертино.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.