WatchOS верзијата 8.3 Release Candidate додава AssistiveTouch на постарите модели на Apple Watch

Помошен допир

Една од главните новитети на новата верзија на watchOS 8.3 Release Candidate е тоа што ја додава функцијата AssistiveTouch кај постарите модели на Apple Watch. Конечно, оваа функција која беше пуштена исклучиво за најактуелните модели од SE или Серија 6 наваму Доаѓа за постари модели како Apple Watch Series 4 и Series 5. Ова е несомнено многу добра вест бидејќи нуди можност за комбинирање со VoiceOver, нудејќи поголема пристапност до корисникот.

AssistiveTouch ќе дојде кај постариот Apple Watch

AssistiveTouch ви овозможува да користите гестови со рацете за навигација и користење на Apple Watch. Оваа одлика се активира рачно во поставките и кога ќе го подигнете зглобот, синиот прстен околу екранот на Apple Watch покажува дека AssistiveTouch е вклучен и подготвен да го активирате со стандардното движење на тупаница двапати. Може да ја смените бојата на прстенот во Accessibility> AssistiveTouch> Color. Можете исто така да го деактивирате прстенот Пристапност> AssistiveTouch> Гестови со рака> Гест за активирање.

Кога ќе го вклучите AssistiveTouch, се појавува прстен за фокусирање околу првата ставка на екранот. Прстенот покажува дека можете да ја притиснете ставката со помош на AssistiveTouch. Оваа опција е rмногу корисно за оние кои имаат проблеми со подвижноста на рацете или општи проблеми на горните екстремитети лесно користете го часовникот.

Како да го активирате AssistiveTouch на Apple Watch

 1. Отворете ја апликацијата Apple Watch Settings
 2. Притиснете Accessibility, потоа AssistiveTouch
 3. Притиснете AssistiveTouch за да го активирате, а потоа ОК за да потврдите. Може да допрете и Пробајте за да гледате воведно видео

Во принцип е достапен за корисници кои имаат инсталирана бета верзија, но наскоро ќе пристигне со финалната верзија. 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Фредерико Фелини dijo

  Здраво, би сакал да купам Apple Watch Series 7. Можете ли да ми кажете како комуницирате со апликациите на мојот телефон? Дали добивате само известувања или има можност да го контролирате преку часовникот? На пример, имам систем за домашна безбедност ajax што го контролирам преку апликацијата, дали можам да трчам без мојот телефон, да ја наоружам куќата и во случај да се случи не само да го гледам известувањето, туку и да ја контролирам апликацијата преку часовникот ? Ви благодарам.

бул (точно)