CarPlay ги интегрира Google Maps и Waze во iOS 12

Навистина мора да кажеме дека CarPlay не се подобри толку многу по цело време што беше достапно, но барем тие се согласија да додадат уште некоја апликација и во овој случај две од оние што повеќето луѓе ги користат за навигација: Google Maps и Waze.

„Епл“ има своја апликација „Мапи“ за корисниците на „CarPlay“, но имањето на овие две апликации не одзема, туку напротив и сигурни сме дека повеќе од еден ќе започне да користи CarPlay повеќе сега кои го објавија доаѓањето на овие две апликации во системот „Епл“ за автомобили.

Google Maps и Waze во CarPlay

Веста за Google Maps и Waze во CarPlay изненади и малкумина сметаа дека Apple планира да ги додаде овие апликации. Денес имплементацијата на CarPlay во автомобилите е практично тотална и за среќа во нашата земја скоро сите брендови додаваат технологија за поврзување на нашиот iPhone, или кој било уред со оперативен систем Андроид и ова добро е за безбедноста при возење.

Се очекува дека со пристигнувањето на овие две апликации од трети страни, ќе следат многу други, но засега распоредувањето на апликацијата се забавуваКако што рековме на почетокот на овој напис, Apple го сфаќа многу смирено и додава апликации премногу бавно. Добрата вест е дека CarPlay исто така ќе биде отворен за развивачите да добијат свои раце и затоа се надевам дека интересот и на двајцата ќе биде силен и тие ќе имплементираат повеќе апликации на системот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.