Кетрин Адамс го заменува Брус Сивел во извршниот менаџмент на „Епл“

„Епл“ ја затвора фискалната година и, како и секоја компанија, ја искористи за да изврши промени на раководните позиции. Во оваа прилика, тој се придружува на редот на Apple Кетрин Адамс што заменува Брус како VЛеден виш претседател на правна и глобална безбедност. Таа е втора жена која се приклучи на раководството на „Епл“, по вклучувањето на Анџела Ахрендтс како шеф на трговијата со мало во 2014 година. Адамс доаѓа од фирмата „Ханивел“, каде што ја разви својата професионална кариера во последните 14 години. Поздрав е од Apple да бара паритет, иако како и повеќето технолошки компании, сепак е далеку од релевантни бројки.

Брус Сивел се пензионира на крајот на годината. Последните 8 години тој беше потопен во мноштво мали и големи правни битки. Тој мораше да ги тужи гигантите како Самсунг, Нокиа, ХТЦ или самиот ФБИ. Кетрин Адамс, ќе ја наследи датотеката Qualcomm во која е потопен Apple во овој момент.

Веста беше објавена со изјава издадена од самиот Тим ​​Кук, кој го благословува Адамс за неговата голема кариера и солидно искуство во широк спектар на правни случаи низ целиот свет и за одбрана на заедничките вредности со Apple.

Извршниот директор на Apple му се заблагодарува на Sewell за напорот и посветеноста во последните 8 години што помогнаа да се воспостави основа за преговори во Apple. Кук е горд што соработувал со Сивел, кого го смета за пријател.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алчино Оливеира dijo

    joeeeeerrrr 😮 и како изгледа како Тим 😮: стр