Корисниците на macOS Ventura бета имаат проблеми со TestFlight

TestFlight

Како што се случи со првата бета верзија на iOS 16, во која имаа некои корисници Проблеми со компатибилноста со TestFlight, сега на ред се корисниците на Mac. Оние кои користат бета верзии на macOS Ventura, се соочуваат со слични проблеми и особено недостаток на компатибилност. Тие флеки предизвикуваат да не ви биде дозволено да инсталирате или ажурирате бета апликации.

Кога беше објавена првата бета верзија на iOS 16, некои корисници почнаа да искусуваат проблеми со компатибилноста со бета апликациите поради лошата интеракција со TestFlight. Оваа апликација е платформа во сопственост на Apple која им овозможува на програмерите да ги поканат редовните корисници да тестираат бета верзии на нивните апликации. Со macOS Ventura во развој, многу програмери објавија бета верзии на нивните апликации со нови функции подготвени за новото Mac искуство.

Се чини дека грешката во TestFlight влијае на речиси сите корисници на Mac што ја користат најновата бета верзија на macOS Ventura, која беше објавен на 8 август за програмери. Во моментов проблемот е сè уште валиден бидејќи Apple не објави нова верзија која може да го поправи проблемот, како што се случи во iOS 16 благодарение на ажурирањата што се објавуваат. Затоа велиме дека е неопходно да се инсталираат бета само кога знаете што правите и кога е потребно и особено на секундарните уреди. Ако не сме програмери, подобро е да почекаме. 

Грешката ги принудува корисниците да заменете ги бета апликациите со нормални верзии, бидејќи секоја бета верзија има временско ограничување од 90 дена пред да истече. Бидејќи апликацијата TestFlight повеќе не работи, бета-апликациите исто така престануваат да работат откако ќе истечат, а корисникот не може да стори ништо за тоа. Програмерите нема да можат да добиваат повратни информации од корисниците за новите верзии на нивните апликации.

Ќе мора да почекаме Apple да го реши проблемот со ново ажурирање.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.