Кук веќе дејствува како економски „советник“ на Трамп

Фаза на Тим Кук

Apple игра посебна улога во оваа пандемија. Барем во САД, нејзиниот извршен директор Тим Кук станува скоро суштинска личност. Ако пред неколку дена ги знаевме вестите за неговата позиција во Советодавен комитет за економско закрепнување во КалифорнијаСега гледаме како дури и самиот Трамп бара свое мислење.

Кук разговара за економијата на земјата со Трамп.

Во разговор помеѓу претседателот на Соединетите држави и извршниот директор на „Епл“, двете личности зборуваа за економска криза дека здравствената криза може да остави во земјата.

Веќе неколку недели, бизнисите, компаниите и хонорарците не создадоа ист приход како и пред задолжителното затворање диктирано од владините власти. Јаболко исто така претрпел последици од тие деловни затворања.

Сепак, Кук му потврдува на Трамп дека иако кризата ќе се оствари, закрепнувањето на економијата ќе биде брзо и ефикасно. Она што е познато како Обнова во форма на „V“. Тоа е, брз пад, но закрепнување еднакво или побрзо од првото.

Извршниот директор на Apple, исто така, потврдува дека компаниите ќе ги повратат загубите и нивните акции ќе растат како пена, барем на почетокот, сè додека достигнуваат вообичаени вредности пред здравствената криза.

Apple, на пример, изгуби 14% во вредноста на своите акции поради затворање на продавници и недостиг на материјал од добавувачи. Сето тоа поради вирус.

Се надевам дека тој е во право и САД тој закрепнува наскоро на падот што ќе го трпи целиот деловен свет. Се очекува силна криза во Шпанија и, за жал, експертите предвидуваат дека заздравувањето нема да биде брзо како што предвидува Кук.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.