Линус Торвалдс го користи новиот MacBook Air за да го објави Linux 5.19

MacOS Каталина сега на Linux

Откако Apple го лансираше Apple Silicon, а потоа дојдоа чиповите M1, отсекогаш постоел интерес за вклучување на Linux на тие машини. Чистиот пример за тоа што е постигнато и дека станува полесно и попрофитабилно е да се види како креаторот на овој оперативен систем, Линус Торвалдс, го претставува новото ажурирање преку MacBook Air со чипот M2. Односно најновото на Mac.Новата верзија Linux 5.19 носи некои подобрувања, не многу, важни за тимовите на Apple со М1. Значи, тоа е добар знак и добра вест.

Сите оперативни системи имаат потреба од ажурирања, а Linux не може да биде помалку. Да ја заборавиме идејата дека бидејќи е со отворен код не му требаат подобрувања, бидејќи штотуку објавениот Linux 5.19 гледаме дека иако ги нема многу, ги има. Освен сопствените подобрувања на софтверот, поправени грешки, додадени се некои нови функции и во смисла на она што е најважно за нас корисниците на Apple, забележуваме дека веќе го интегрираше Apple eFuse и Apple M1 NVMe контролери, развиен од проектот Asahi Linux (иницијатива да се стартува Linux на Apple со M1).

Вистина е дека има уште многу да се помине бидејќи, според зборовите на Линус, се споменува дека употребата на машините на Apple за компајлирање на софтверот е ограничена. Не е користен „за никаква вистинска работа“. Се користи за „направете тест-изградби и подигнувања и сега вистинското означување на изданието“.

Следното ажурирање се очекува да биде во 2023 година. Таму се очекува користењето на Mac со M2 за компилација на тој оперативен систем да биде пофлуидно. Во меѓувреме, ќе мора да почекаме. Во меѓувреме, можеме да ги уживаме вестите за оваа нова верзија 5.19. Тој носи многу нови функции во Intel и другите платформи, особено во gуправување со енергијата на уредот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.