Мајкрософт го откажува Microsoft Build во мај поради Covid-19

Мајкрософт

Останува конференцијата што Мајкрософт требаше да ја спроведе на 19 мај и трае 3 дена откажан поради епидемија на коронавирус, Ковид19. Големите настани се откажани многу однапред и ако веќе разговаравме пред неколку дена за главниот збор на Apple за крајот на март што нема да се одржи, WWDC сè уште виси на конец.

И тоа е дека големите Конференциите на Google, FaceBook, E3 и останатите спортски настани се откажуваат нецеремонично за да се избегне понатамошно ширење на вирусот, во случај на конференцијата за развивачи на „Епл“ што се одржа во јуни, не треба да имаме проблем бидејќи треба да се направи долг пат, но епидемијата „Ковид-19“ сугерира дека може да се прекине

Засега, оној што навистина ја потврдува неговата суспензија е Microsoft. Нема сомнение дека ова е глобална криза и дека, како што добро предупредува Пол Турот на својот профил на Твитер, конференциите обединија илјадници програмери од целиот свет и очигледно беше нелогично да се продолжи со нив. Така, додаваме уште една на списокот и продолжуваме да се надеваме дека сè ќе се врати во нормала што е можно побрзо за да се избегнат повеќе откажувања отколку што веќе имаме.

Сигурно, ако сè се стабилизира повторно во следните неколку дена, компаниите ќе се обидат да ги „вметнат“ суспендираните конвенции во нивниот годишен календар, но засега она за што ни е јасно е дека мерките преземени од „Мајкрософт“ и останатите големи мултинационални компании се точни. Округот Санта Клара, кој ги опфаќа Купертино и Сан Хозе во својата област, неодамна ги забрани сите масовни собири во следните три недели.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.