Најдобри кратенки на тастатурата на Microsoft Excel за macOS

Microsoft Excel

Откако ќе се навикнете да користите кратенки на тастатурата, не можете да живеете без нив. Кратенките на тастатурата се повеќе од само копирање / сечење и залепување текст. Благодарение на кратенките на тастатурата, можеме да ја намалиме зависноста од глувчето, зависност што често влијае на нашата продуктивност.

Тоа влијае на нашата продуктивност не само во времето што треба да се остави тастатурата за да се фати глувчето, туку и влијае на нашата концентрација, бидејќи тоа нè принудува да направиме ментална пауза, која бара нов период на концентрација. Ако ги користите редовно, знаете за што зборувам. Еве ги најдобрите кратенки за тастатура за Microsoft Excel на macOS.

Кратенки за тастатура Microsoft Excel за macOS

 • Покажи / скриј го менито со опции. Кооманд + Опција + Р.
 • Направете табела: Контрола + Т
 • Копирајте ја содржината на една ќелија во следната: Команда + Р
 • Копирајте ја содржината на ќелијата во онаа што се наоѓа веднаш подолу: Команда + Д
 • Копирајте ја формулата од горната ќелија на дното: Команда + Shift + `
 • Сокриј колона: Контрола + 0 (нула)
 • Сокриј ред: Контрола + 9
 • Покажете скриена колона: Контрола + Shift + 0 (нула)
 • Покажете скриен ред: Контрола + Shift + 9
 • Додадете граници на ќелиите: Команда + Опција + 0 (нула)
 • Избришете ред: Команда + «-» без наводници
 • Изберете ред на табелата: Shift + празно место
 • Изберете ја колоната од табелата: Контрола + празно место
 • Пресметајте го збирот на избраните ќелии: Команда + Shift + T
 • Додадете време од денот во ќелија: Команда +;
 • Додадете го денот во ќелија: Контрола + "+" (без наводници).
 • Форматирање ќелија: Преку командата Coomand + 1 ќе го отвориме менито за формат на ќелија во Excel
 • Додадете симбол на валута: Контрола + Команда + Простор. Можеме да го искористиме ова мени за да додадеме емотикони, стрели, математички симболи и интерпункција
 • Додадете ред во табелата што ја имаме: Контрола + Shift + =
 • Скокни до првата / последната непразна ќелија во колона: Команда + стрелка нагоре или надолу.
 • Пребарување: Контрола + H
 • Создадете филтри за пребарување: Опција + стрелка надолу

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.