Мајкрософт престанува да нуди поддршка за Office 2011 за Mac

Набргу по официјалната презентација за тоа која ќе биде новата верзија на оперативниот систем на Apple за Mac на Конференцијата за програмери што се одржа минатиот јуни, и кога првите бета верзии започнаа да бидат во рацете на програмерите, многумина беа корисници што тие ги манифестираа имаат проблеми со верзијата на Microsoft Office 2011 година.

Неколку дена подоцна, самиот Мајкрософт потврди дека оваа верзија на Office за Mac, Јас ќе престанам да имам поддршка во септември, така, во ниту еден момент не би се ажурирал за да биде целосно компатибилен со macOS High Sierra, новата верзија на оперативниот систем на Apple за Mac. Тој датум пристигна. Од 10 септември, Office 2011 за Mac престана да има официјална поддршка од Microsoft.

Како што е вообичаено, ова не значи дека некоја голема компанија или влада може да постигне договор со Мајкрософт да продолжи нудат поддршка приватно и плаќање по кутија, како што се случи кога Windows XP престана да прима ажурирања пред неколку години, оперативен систем што се најде на милион компјутери во јавните администрации низ целиот свет.

Мајкрософт обезбедува поддршка за Office 2011 веќе седум години. За тој временски период, компанијата ги лансираше претплатите на Office 365 и верзијата Office 2016 за Mac, верзија што моментално е онаа што корисниците ја имаат при рака за да можат продолжете да го користите канцеларискиот пакет на Apple на нивните компјутери ако не сакаат да ја користат претплатата на Office 365.

По прекинувањето на поддршката, Office 2011 е сега нема да добиете безбедносни ажурирања, така може да стане ризик ако продолжиме да го користиме на дневна основа за отворање и креирање документи што ги примаме или испраќаме преку Интернет. Мајкрософт препорачува ажурирање на најновата верзија на Office за да ги искористи сите нови функции што компанијата ги додава со текот на годините, како додаток на безбедносните подобрувања што ги интегрираат.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   Педро Рејес dijo

  Па, тоа е она што го допира, тоа е верзија која веќе е доста оставена и тие треба да се фокусираат на новите алатки или верзии за да продолжат со иновации и ажурирање.

 2.   Хуан Галардо Леон dijo

  Да живее Убунту, таму сè е бесплатно. Ако плаќате за Office, тоа е затоа што сакате.