Мета ја препишува својата апликација WhatsApp за Mac од нула

WhatsApp на Mac

Марк Цукерберг потроши богатство за купување WhatsApp пред неколку години, а вистината е дека сè уште не е многу јасно како да се амортизира оваа инвестиција. Еден од начините за влез е преку варијантата WhatsApp Business, создадена така што компаниите можат да ги нудат своите производи на корисниците преку споменатата платформа за пораки.

Значи, тоа бара „моќна“ десктоп апликација. Мета почна да работи и го препишува WhatsApp за Mac од почеток до стартување природно на macOS преку неговиот јазик Катализатор. Беше време.

Популарната платформа за пораки WhatsApp во сопственост на мета наскоро ќе има нова десктоп апликација за Mac, препишана во Catalyst за да биде побрза и да работи природно на macOS. Без сомнение, одлична вест за сите нас кои секојдневно користиме WhatsApp на нашите Mac компјутери. Беше време.

Во моментов, десктоп апликацијата WhatsApp за macOS, Windows и Linux се базира на системот Електрон. Донекаде архаичен метод што не прави ништо друго освен препакување на веб-апликација и ја претвора во извршна работна површина за употреба на компјутери.

Донекаде „невешт“ начин на „создавање“ десктоп апликација. Со мајчин кодирани од нула во Катализатор, визуелно ќе биде многу поатрактивен, побрз и со повеќе функции од сегашниот. И со додаток дека најверојатно ќе работи на iPad без проблем.

Во моментов Мета само соопштува дека работи на оваа нова верзија. Можеби ќе ни требаат недели, па дури и месеци, (со претходно објавување на бета верзија) за да уживаме во него, но барем знаеме дека наскоро ќе можеме да имаме работен WhatsApp во нашата Macs.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.