На 30 април, Apple ќе ги објави финансиските резултати за првиот квартал на 2020 година

Финансиски резултати на Apple Q1 2020

Apple штотуку објави преку мрежата на односи со акционери / инвеститори, датумот на кој ќе го објавите финансиски резултати за првиот квартал на 2020 година, втор фискален квартал за компанијата, финансиски резултати кои ќе бидат далеку од бројките што компанијата првично ги предвидуваше во јануари оваа година, поради ефектите на коронавирусот.

На почетокот на февруари, кога коронавирусот принуди да ги затвори сите продавници на Apple што компанијата со седиште во Купертино ги има во Кина, најави намалување на прогнозите за приходите. На почетокот на февруари, кога продавниците на „Епл“ во Кина започнаа да ги отвораат своите пристаништа, „Епл“ ги затвори сите продавници на „Епл“ што ги рашири низ целиот свет, за да биде точно 468.

Иако Apple Store во секоја земја остана отворен, очигледно е одлуката да се затвори Apple Store ќе влијае на резултатите на компанијата, некои резултати што ќе бидат објавени на 30 април во 5 часот попладне, време на источна цена на Соединетите држави, од страна на Тим Кук и Лука Маестри, финансиски директор на Apple.

Во текот на четвртиот квартал на 2019 година, првиот фискален квартал на „Епл“ во 2020 година, „Епл“ оствари рекордни 91.800 милијарди долари, надминувајќи ги најоптимистичките податоци за приходите, а сето тоа се должи на iPhone 11 пред проблемите што коронавирусот ги има во повеќето технолошки компании ( освен Мајкрософт и Амазон, кои се единствените компании во овој сектор што пораснаа на берзата од почетокот на кризата) Епл објави прогнози за приходи од 63.000 до 67.000 милијарди долари, со бруто маржа помеѓу 38% и 39%. Во февруари, Apple објави дека овие бројки ќе бидат погодени од кризата со коронавируси во Кина.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.