Новиот Samsung SSD диск со USB-C конекција, пренослив и со капацитет до 2TB го прават својот изглед

Samsung ssd t3-надворешен-лаптоп-0

Ако сте еден од среќните сопственици на еден од MacBooks претставен оваа година со USB-C конекција, можеби ќе ве интересира да знаете дека Samsung само што ги претстави своите надворешни SSD-уреди со оваа врска и ги нарече брендот како SSD T3. Самсунг веќе имаше и други популарни модели на дискови со цврста состојба како неговиот Т1 и сега го претставува ова помала верзија, пренослива и отпорна на удари.

Исто така, има поголема брзина на пишување / читање од Т1 и широк спектар на можности. За разлика од Т1, кој користеше USB 3.0 интерфејс, T3 користи USB - C конекција во својата верзија 3.1 од стандардот, што значи дека е компатибилна со најновите модели на MacBook, иако тие не ја користат целата брзина што можат да ја испорачаат, запомнете дека MacBook со USB - C врска Тие исто така ја поддржуваат оваа верзија 3.1 Gen 1, односно со стапки на пренос до 5 Gbps.

http://www.youtube.com/watch?v=GsVHSykXB0Y

Поточно, овие единици Samsung T3 имаат брзина од читајте и запишувајте до 450 MB / sт.е многу побрзо отколку механичките надворешни погони на кои повеќето сме навикнати и многу поблиску внатрешни брзини на погон кои веќе го монтираат мнозинството опрема со среден / висок опсег.

Верзиите што ги претстави Самсунг се разликуваат во капацитетите помеѓу 250 GB од опсегот на влез до 2 ТБ најголем капацитет минувајќи низ две средни верзии од 500 GB и 1 TB капацитет, соодветно. Овие единици се фактурирани како „нешто помало од визит-картичка“ со тежина помала од 60 грама, и покрај тоа што вклучуваат нова рамка отпорна на удари, способна да издржи 1500G сила и капки два метра.

Цените сè уште не се објавени, но се очекува брендот да ги лансира овие единици. во текот на месец февруари.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.