Полска и Холандија ќе се приклучат на партијата „Епл плати“ пред крајот на годината

јаболко-плати

Кога се чинеше дека вестите поврзани со Apple Pay завршија, ние цела недела зборувавме за оваа технологија за безжични плаќања од Apple, технологија што ја објавивме оваа недела наскоро ќе пристигне во Индија. Но, прво тоа ќе и го стори на Норвешка, земја каде што мобилното плаќање е скоро обврска меѓу нејзините граѓани. Но, Норвешка нема да биде единствената земја во Европа што ќе види како корисниците на iPhone ќе можат да започнат да ги користат своите уреди како начин на плаќање, бидејќи според новите гласини и Полска и Холандија исто така ќе можат да уживаат во оваа технологија за плаќање пред крајот на годината.

Како што дозна AppleInsider, Полската домашна банка PKO Bank Polksi веќе го тестира Apple Pay и би можеле да започнат со поддршка пред крајот на годината. На горната слика, можеме да видиме картичка од оваа банка во апликацијата Паричник подготвена да се користи во трансакција.

Ако избраната банка во Полска е PKO Bank Polksi, во Холандија ќе биде ИНГ, банка што случајно е исто така достапна во Шпанија, но која засега не реагира на барањата на корисниците за можно пристигнување на нејзината услуга во Шпанија. Покрај ING, во Холандија оваа услуга ќе биде компатибилна и со втората по големина банка во земјата Бунк, додека третата по големина банка во земјата, Рабобанк, вели дека нејзиното усвојување сè уште не е планирано.

Планираниот датум на лансирање на Apple Pay во Холандија тоа е следниот 2 ноември, Истиот ден кога Apple ќе ги претстави своите економски резултати за последниот фискален квартал од 2017 година и со кој тие ја затвораат истата фискална година. Во моментов, и Данска и Финска се уште се на суво пристаниште и чекаат да видат кога банките во земјата ќе се спуштат во вода и ќе понудат Apple Pay. Лука Маестри, директор на Apple, објави дека доаѓањето на Apple Pay во овие земји е неизбежно на последната конференција за финансиски резултати на компанијата, пред три месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Коментар, оставете го вашиот

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

  1.   Алберто Гереро dijo

    Сакам земјите да продолжат да се приклучуваат на овој начин на плаќање, тоа е многу погодно и брзо.