Пол Отелини, кој помогна во преминот кон процесорите на Интел, почина на 66 години

Пол Отелини, поранешен извршен директор на Интел, кој имаше големо влијание врз премин од Apple на Intel, оставајќи ги PowerPC настрана, почина на почетокот на оваа недела. Отелини почина во сон во понеделникот, на 2 октомври, на 66-годишна возраст. Пол Отелини беше петти извршен директор на Интел и и помогна на компанијата да направи некои стратешки прилагодувања што и помогнаа да го задржи лидерството како водечки производител на светски процесори. Извршниот директор на „Епл“, Тим Кук, испрати сочувство до семејството Отелени, во кое се наведува дека Отелини бил голем пријател на компанијата.

Пол Отели дојде во Интел во 1974 година и постепено се развиваше низ компанијата до заземаат позиција на максимално одговорно во 2005 година. Истата година, Apple објави дека ќе започне да користи процесори на Intel на WWDC што се одржа, една од најважните вести во светот на технологијата таа година. Под водство на Отелини, кое траеше 8 години, Интел постепено стана една од најголемите компании во светот, заработувајќи повеќе пари отколку во претходните 45 години историја.

Многу луѓе ја истакнаа не само посветеноста на Павле, туку и неговата оптимизам и увид ги демонстрираше во секој од проектите што ги извршил. Според Брајан Крзанич, сегашен претседател на Интел, „Неговиот неуморен нагон, дисциплина и понизност беа камен-темелниците на неговото раководство што компанијата сега го ужива низ целиот свет“.

Отели ја напушти компанијата во 2013 година и оттогаш тој го искористи своето време во филантропски задачи од сите видови, како и финансиски соработувајќи на некои од проектите што му беа презентирани. Она што е јасно е дека по неговото пензионирање, тој никогаш не сакаше целосно да се огради од технологијата, на кого му дал повеќе од половина од целиот свој живот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.