Првата бета верзија на macOS Catalina 10.15.5 и tvOS 13.4.5 е сега достапна

Каталина бета

На 24 март, Apple ја објави последната верзија на macOS 10.15.4, ажурирање што конечно додаде можност за споделете ги папките iCloud со други корисници, уживајте во текстовите во песните на Apple Music, одликата Screen Time и многу повеќе. Една недела подоцна, Apple само што ја лансираше првата бета верзија на macOS Catalina 10.15.5

Оваа прва бета е ограничено на развивачите на апликации macOS, па ако сакате да го инсталирате, но не сте развивач, ќе мора да почекате неколку дена додека Apple не ја објави верзијата за заедницата на корисници на јавната бета верзија. Истиот случај е со првата бета верзија на tvOS 13.4.5, бета-верзија што штотуку започна.

tvOS 13.4.5, исто така пристигнува една недела по објавувањето на финалната верзија на tvOS 13.4, нова верзија која едвај воведува нови карактеристики, така што не можеме да очекуваме многу од оваа нова верзија на tvOS. Не ја знаеме причината зошто Apple не одлучи да ја лансира верзијата број 13.4.1, која би била онаа што навистина одговара доколку сака да ја одржи шемата за нумерирање што ја користеше во последниве години.

Во моментов, не ги знаеме новостите што се достапни и во рамките на macOS 10.15.5 и во рамките на tvOS 13.4.5, но најверојатно, ако се потврдат најновите гласини, тоа е дека Apple не планирајте да воведувате ништо ново во овие нови верзии бидејќи е во многу напреден развој на следните верзии на оперативните системи што ќе управуваат и со Mac и со Apple TV.

Овие нови верзии, ќе бидат презентирани на Интернет на почетокот на јуни, на WWDC, WWDC, кој, како што објави компанијата пред неколку недели, ќе биде онлајн, бидејќи настанот лице в лице беше суспендиран поради коронавирусот.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.