Safari Technology Preview 156 сега е достапен со поправки и подобрувања

Ажурирање 101 за преглед на технологијата на Safari

Apple повторно објави нова верзија на неговиот тест или што е истиот, прелистувачот кој е секогаш во бета фаза. Safari Technology Preview во неговата верзија 156 Објавен е со малку вести. Оваа нова верзија содржи поправени грешки и подобрувања на одредени функции кои веќе беа имплементирани во претходните верзии. Ако сте заинтересирани да знаете кои се подобрувањата и корекциите, ви кажуваме подолу.

Safari Technology Preview 156 е објавен од Apple. На својот пат да продолжи да имплементира нови функции во стандардниот прелистувач на компанијата, Safari, го има виолетовиот прелистувач Safari Technology Preview како тест кревет. Ова е местото каде што програмерите можат да ги испробаат сите новости што ги презентира Apple без страв дека нешто ќе расипат. Имајќи предвид дека е софтвер во постојана бета состојба, грешките може да бидат чести. Затоа се препорачува да се инсталира на непримарни компјутери. 

Овој пат, верзијата 156, не носи новости. Она што го направи Apple е подобрување на одредени постоечки функции. И што е најважно, исправете ги грешките што се откриени за да ги решите, така што конечниот резултат е да се постигне извонредност. Поправени грешки и подобрувања на перформансите се вклучени за:

 • проверувач на веб-страница,
 • CSS, JavaScript
 • Рендерирање
 • Мултимедија
 • веб анимации
 • Пристапност
 • Web API
 • Сафари екстензии.

Новата верзија на Safari Technology Preview е компатибилен со машини кои работат со macOS 13 Ventura, за разлика од претходните верзии на Safari Technology Preview, но веќе не работи со macOS Big Sur.

Ажурирањето на Safari Technology Preview е достапно преку механизмот за ажурирање софтвер на Преференци на системот за секој кој го преземал прелистувачот. Достапни се белешки за целосно ажурирање на веб -страницата за преглед на технологија Safari.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.