Safari Technology Preview 141 сега е достапен со подобрувања во перформансите

Ажурирање 101 за преглед на технологијата на Safari

Експерименталниот прелистувач на Apple, Safari Technology Preview, со кој компанијата тестира нови функции кои може (не секогаш) да завршат во верзијата на Safari за macOS, штотуку доби ново ажурирање со кое стигнува до верзијата 141.

Оваа нова верзија вклучува Поправени грешки и подобрувања во перформансите во веб-инспектор, CSS, формулари, JavaScript, веб-анимации, веб API, WebAuthn и политика за безбедност на содржината.

Верзија за преглед на Safari Technology 141 се базира на ажурирање на Safari 15.4 и ги вклучува функциите што Apple ги воведе во Safari 15 со објавувањето на macOS Monterey.

Како да се ажурира Safari Technology Preview

За разлика од Safari, кој се ажурира на нови верзии преку системско ажурирање, за ажурирање на Safari Technology Preview, мора да пристапиме Системски параметри > Ажурирање на софтвер.

Преглед на технологија за Safari работи независно од Safari, што ни овозможува да ги инсталираме двете верзии и да работиме со двете независно.

Овој прелистувач е наменет за заедницата на програмери со цел да добие повратни информации од оваа заедница, иако може да се користи од секој корисник, бидејќи не е неопходно да имате сметка на Apple за да можете да ја преземете.

Ако сакате да му дадете шанса на овој експериментална верзија на Safari, мора да застанеш оваа поврзете го и преземете го на вашиот компјутер. Овој прелистувач е компатибилен и со macOS Monterey и со macOS Catalina.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.