Препорачливо е да ги инсталирате најновите ажурирања за macOS Big Sur и Monterey

Отсекогаш знаевме дека ажурирањето на најновите оперативни системи беше повеќе од само тестирање на новите функции што ги имплементираа програмерите на Apple. Секогаш се вклучени подобрувања и корекции на грешки, кои понекогаш се чини дека се само документација, но добро знаеме дека тоа не е така. Всушност, најновите ажурирања на macOS Big Sur и macOS Monterey вклучија низа подобрувања и тие избегнаа изложеност на нова ранливост на macOS.

Мајкрософт објави дека нова ранливост во macOS што „може да му дозволи на напаѓачот да ја заобиколи технологијата на транспарентност, согласност и контрола (TCC) на оперативниот систем“. Apple ја поправи оваа ранливост минатиот месец како дел од ажурирањата на macOS Big Sur и macOS Monterey. Така, чудно е што Мајкрософт ги охрабрува сите корисници да ги инсталираат најновите верзии на гореспоменатите оперативни системи.

Apple го објави новото ажурирање за оваа ранливост со објавувањето на macOS Monterey 12.1 и macOS Big Sur 11.6.2 на 13 декември. Во тоа време, Apple едноставно објасни дека апликацијата можела да ги заобиколи параметрите за приватност. Поради оваа причина и како решение за проблемот, беа објавени ажурирања со цел да се реши ранливоста.

Сега Мајкрософт објави Преку детална белешка на блогот за точниот проблем и даденото решение. Напишано од истражувачкиот тим на Microsoft 365 Defender, блогот објаснува што е TCC. Технологија која спречува апликациите пристапуваат до личните информации на корисниците без нивна согласност и претходно знаење.

Со оглед на ова, ако злонамерното лице добие целосен пристап на дискот до базите на податоци на TCC, тие би можеле да го уредуваат за да дадат произволни дозволи за која било апликација по нивен избор. Вклучувајќи ја и сопствената злонамерна апликација. Ниту, пак, од засегнатиот корисник би се барало да дозволи или да ги одбие таквите дозволи. Тоа ќе му овозможи на лАпликацијата работи со поставки за кои можеби не сте знаеле или не сте се согласиле.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.