Продажбата на MacBook порасна 94% во првиот квартал од оваа година

MacBook

Во првиот квартал од оваа година Apple продаде скоро 6 милиони MacBooks. Бројките се проценки, бидејќи компанијата обично не дава многу информации за нејзината продажба, иако тие се бројки што треба да се покажат.

Дефинитивно новата ера на Мек Епл Силициум Тоа беше успех за компанијата. Ризичен облог од страна на Apple, во период на целосна глобална пандемија, но без сомнение вистинскиот. И сега, првиот iMac исто така се појавува со М1 процесор. Добри времиња за Apple, без сомнение.

Apple продаде проценето 5,7 millones на MacBooks во првиот квартал од 2021 година, врз основа на нови објавени проценки за продажбата на лаптопи денес од Strategy Analytics.

Бројките вклучуваат продажба на моделите MacBook Pro y MacBook Air, со исклучок на Mac mini, Mac Pro и iMac. Тоа е, само лаптопите на компанијата.

Apple беше четврти најголем производител на лаптопи ширум светот, заостанувајќи ги Dell, HP и Lenovo, со трите компании кои испорачаа меѓу 10 и 16 милиони лаптопи во текот на првиот квартал на 2021 година.

Продадените 5,7 милиони лаптопи од „Епл“ се зголемија за 94 проценти во споредба со 2,9 милиони што ги наплати во претходната четвртина. Сето ова благодарение на силниот раст што произлегува од континуираната побарувачка од корисниците кои работат или учат од дома поради пандемијата и доброто прифаќање на корисниците за новите Mac-ови со процесор. M1.

Уделот на пазарот на Епл во квартал е 8.4 проценти, во споредба со 7.8 проценти минатата година. Леново y HP тие продолжуваат да бидат лидери на пазарот, продавајќи разни лаптопи кои работат со Виндоус заедно со хромбук-компјутерите, со силен раст во секторот за образование, главно заради нивната цена.

Добра продажба благодарение на М1

Пренесете MacBook Air

Новите MacBooks се очекува да бидат објавени наскоро.

Вкупната продажба на лаптопи се зголеми за 81 процент од година во година кај сите поголеми продавачи. Јаболко Особено, можеби забележа значителен раст, благодарение на ноемвриското лансирање на 1-инчните MacBook Pro M13 и MacBook Air.

Apple веројатно ќе го задржи растот на продажбата на компјутерите додека се подготвува да претстави нови, уште помоќни модели на Apple Silicon подоцна оваа година. Гласините сугерираат дека има ажурирани модели на 16-инчен MacBook Pro подготвени за лансирање и iMac M1 поголема од сегашната 24-инчна. Исто така, се очекува Apple да претстави нов MacBook Air и нов MacBook Pro, но тие можеби нема да пристигнат до 2022 година.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.