Пронајдете која било датотека на вашиот компјутер со ProFind

ProFind - Пронајдете датотеки на Mac

Кога барате датотеки или кој било друг вид на информации, решението што ни го нуди Apple преку Spolight е едно од најдобрите, ако не и најдоброто. Меѓутоа, кога сакаме да бараме датотеки, тоа не е оттогаш изоставува голем број на променливи тоа може да биде корисно за наоѓање на датотеките што ги бараме.

Во овој случај, ако сакаме да бараме само датотеки и со најголема можна прецизност, ја имаме на располагање апликацијата ProFind, апликација што ни овозможува да извршиме напредни пребарувања на датотеки поставување на голем број варијабли: користење природен јазик, скриени датотеки, користење индекси на метаподатоци ...

Карактеристики на ProFind

 • Барања за пребарување на природен јазик.
 • Неограничени резултати од пребарување.
 • Пребарувајте во папките и невидливите пакети.
 • Пребарувајте на кој било вид диск: Mac, Windows, сервери итн.
 • Лесен медиумски сервер UPNP / DLNA (потребен е MacOS 10.14 или понов).
 • Поддржува медиумски сервери: Закажан почеток / стоп, индекси, неодамнешни написи и рангирање на епизоди во серии.
 • Текстуална содржина пребарува текстуални датотеки, PDF датотеки и документи на Microsoft Word.
 • Покажете активност на дискот. Овозможува преглед на датотеки во реално време што се менуваат на сите дискови.
 • Користете пребарување базирано на јадро (пребарувања) кога е достапно.
 • Пребарување и заштеда на историја.
 • Пребарување според: име, датум на создавање, датум на модификација, наставки на датотеки, ознаки, родителски папки, тип и избрани метаподатоци.
 • Тоа ни овозможува да ги исклучиме зборовите од пребарувањата користејќи го знакот -
 • Хаши: md4, md5, sha1, sha224, sha256, sha384, sha512. (Покажете напредни информации).
 • Автоматско комплетирање за имиња на апликации, имиња на команди и клучни зборови.
 • Целосен приказ, не замаглен, на патеките со датотеки со обележување на разликите во патеките.
 • Голем преглед на икони за еден или два резултати од пребарувањето.
 • Просторна навигација на дискот (со складирање на позициите на прозорецот, големината, положбата на движење, итн.).
 • Поддршка за извршување на школка и AppleScriptts на пронајдени елементи.
 • Контекстни менија: Споделување, Услуги, Отворено, Прикажи во Пронаоѓач, Премести во ѓубре,
 • Добијте информации, копирајте ја рутата.
 • Брз пристап до омилените папки
 • Поддржува мрачен режим (10.14 Mojave).
 • Повлечете и испуштете ја апликацијата.
 • Иконата на лентата со мени е вклучена / исклучена.
 • Целосно конфигуриран клуч за кратенки на системот.
 • Вградена референтна команда.

Сите датотеки што ги наоѓа апликацијата, можеме да ги отвориме со апликацијата Преглед за да провериме дали се навистина оние што ги бараме. Исто така, ако имаме вклучен Mac, но го немаме при рака и сакаме да извршиме пребарување, можеме да ја користиме апликацијата достапна за iOS, иако работи само кога двата уреди се поврзани на иста мрежа.

ProFind е со цена од 4,95 долари и можеме купете го директно од веб-страницата на инвеститоротБидејќи верзијата Mac не е достапна во Mac App Store, но верзијата iOS е преку оваа врска.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.