Протекоа нови процесори на Intel, серијата Skylake

Intel-i5-процесор

После многу расправии со новите процесори на Intel, наречени Broadwell, се чини дека на крајот тие нема да се користат во идните Apple Macs. Оваа нова филтрација ни покажува над процесорите со кои компанијата ќе произведува Скројлејк микроархитектура, за идните Mac.

Проблемот со процесорите за производство cuatro núcleos Broadwell hace que la compañía de Cupertino no mejore los procesadores de los renovados MacBook Pro de 15 pulgadas con Force Touch e iMac Retina de menor precio con i5 (usando los Haswell) presentados días atrás. Los medios hablan de un salto de Broadwell a Skylake para las máquinas más potentes de Apple.

Skylake-Intel

Овие нови процесори протекоа од el sitio chino BenchLife би пристигнал на крајот на септември и неговата изградба се заснова на 14 nanómetros, lo que mejora considerablemente la eficiencia y consumo de los mismos. Intel planea el lanzamiento en septiembre de las versiones Skylake-U, Skylake-Y, Skylake-H y Skylake-S, para añadir otras versiones a finales-principios del año que viene.

Друг детал што треба да се потенцира е дека овие нови процесори исто така ќе се користи за моќниот Mac Pro, се надевам дека нема да се случи истото како и во помоќната верзија на Бродвел и Интел нема да остане на своите ловорики во однос на производството или решавањето на проблемите што се појавуваат.

До денес, Mac-ите ја немаат истата архитектура за процесорот и затоа можеме да ја видиме Broadwell-Y Core M en el recién estrenado MacBook de 12 pulgadas, los Broadwell-T para los Macbook Air y MacBook Pro de 13 pulgadas, los Haswell para el MacBook Pro de 15 pulgadas o los Xeon E5 para el potente Mac Pro.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

2 коментари, оставете ги вашите

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

 1.   ЦезарГ dijo

  Дали оваа година ќе го видиме Mac book pro retina дисплејот 13 ″ со процесор Skylake? Дали би било добро да почекаме да ја купиме оваа референца на крајот на годината?

  1.    Jordорди Гименез dijo

   Здраво Цезар, ова е вечно прашање и ако не брзате или имате потреба да купите Mac, можете да почекате да видите што ќе се случи на есен. Како и да е, сегашните процесори одат како шут.

   Со почит