Intel Xeon процесорите почнуваат да се појавуваат на пазарот на лаптопи, дали MacBook Pro на Apple ќе се приклучат на овој тренд?

Macbook Pro-Intel Xeon-0

Од 2006 година, Apple се потпираше на процесорите на Intel за да ги оживее своите компјутери. Практично, сите тие секогаш користеле верзии на овие процесори за работна површина или лаптопи, но само Mac Pro бил единствениот што можел да користи процесори дизајнирани за работни станици и сервери, навистина станува збор за линијата Intel Xeon, сепак се чини дека ова би требало да се промени. 

Интел ги објави плановите за прв пат да лансира пренослива верзија на своето семејство процесори Xeon. Предностите што ова би ги обезбедило на MacBook Pro би биле повеќе од очигледни, на пример, тие имаат повисоко ниво 3 кеш меморија, дури и поддршка за ECC RAM меморија што ја намалува веројатноста за откривање на дефекти и елиминирање на корупцијата на податоците Во меморијата, постојат и апликации дизајнирани да извлечат повеќе од јадрата на опсегот на Xeon.

Брајан Крзанич, генерален директор на интеле

Единствениот недостаток на Xeon процесорите е тоа што тие имаат поголема потрошувачка и затоа исто така би произведувале повеќе топлина од другите опсези на процесорите на Intel. Ниту, пак, треба да заборавиме дека компатибилната RAM меморија е поскапа и крајната цена на опремата ќе биде поголема.

Интел вели дека ќе го објави Процесор E3-1500M оваа година, Тоа би заснована на архитектурата Skylake што е шеста генерација на архитектурата Core процесор на Intel. Дизајнот е нов, поефикасен и помоќен. Како и секогаш, сигурен сум дека имплементацијата во опремата на Apple ќе биде побавна отколку кај другите производители, но скоро сум целосно убеден дека на среден рок, ќе можеме да го видиме првиот MacBook Pro со овој вид помоќен процесор, да, пред Intel да мора да се зафати со деловни активности и да ги стави зад себе проблемите со производството што ги имаше со Skylake.

 


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.