Ранливоста на протоколот WPA2 се чини дека е фиксирана кај производите на Apple

Вчера попладне веста за ранливоста пронајдена во протоколот WPA2 за сите WiFi конекции стигна до мрежата. Во оваа смисла експерт за безбедност Мети Ванхоеф, тој беше одговорен за објавување на овие вести во јавноста, што навистина ги погодува сите корисници.

И дали имате Mac, компјутер, iPhone, iPad, модем, уред со Android, рутер или кој било друг уред што го користи овој безбедносен протокол WPA2 е ранлив на откриениот безбедносен пропуст. Во оваа смисла, појасни дека безбедносниот неуспех не е алармантен бидејќи е потребен физички пристап до предметната опрема, но важно е да се реши проблемот и се чини дека Apple веќе има.

Многумина од нас се прашуваат дали е толку лесно да се реши проблем од ваква големина, бидејќи тоа не е дефект на специфичен оперативен систем или слично, а одговорот на ова прашање е да. Едноставно со ажурирање на далечински фирмвер е можно да се реши или покрие пријавената безбедносна дупка и Apple веќе го стори тоа за сите свои производи што го користат овој безбедносен протокол.

Можеме да прочитаме во AppleInsider дека грешката е веќе поправена во претходните бета-верзии на macOS, iOS, tvOS и watchOS, стрно ништо не е кажано за AirPort Extreme, AirPort Express и Time Machine. Во овие рутери на „Епл“ постои проблем што тие се прекинуваат, па затоа мора да бидете претпазливи дали „Епл“ реши на крајот да го ослободи новиот фирмвер со лепенката на сите или не. Во случај на непримање на фирмверот, ништо не би се случило, бидејќи нашиот Mac, iPhone и слично ја имаат оваа заштита, затоа смирете се


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.