Samsung се откажува од развојот на DeX за macOS

Samsung DeX

Samsung DeX го трансформира софтверот на паметен телефон или таблет Galaxy во кориснички интерфејс налик на десктоп кога поврзуваме монитор и тастатура или кога користиме компјутери управувани од macOS или Windows преку апликацијата Samsung Dex.

Ако го користите редовно и користите Mac, имаме лоши вести, бидејќи Samsung го објави тоа ќе престане да ја ажурира апликацијата DeX за Mac компјутери и управувани компјутери со Windows 7. Компјутерите со Windows 10 и Windows 11 ќе можат да продолжат да ја користат апликацијата без проблеми и да добиваат ажурирања.

Корејската компанија почна да прикажува реклама преку апликацијата со која ве известува дека има поддршка за апликацијата Ќе заврши од јануари 2022 година.

Услугата DeX за компјутер за Mac / Windows 7 оперативниот систем ќе биде прекината од јануари 2022 година. За какви било прашања или барања за помош, ве молиме контактирајте не преку членовите на Samsung.

За среќа, тоа не значи дека апликацијата престанува да работи, бидејќи апликацијата ќе продолжи да работи, но нема да можеме да ја преземеме од веб-страницата на Samsung откако ќе заврши поддршката. Ако ја користите редовно и не сакате да престанете да ја користите додека користите macOS, најдоброто нешто што можете да направите е да ја преземете апликацијата и безбедно да ја чувате за да избегнете случајно бришење. Можете исто така да продолжите да го користите со поврзување на монитор, тастатура и глушец.

Samsung Планирав да пуштам верзија за Linux, но пред да ја лансира првата бета верзија, тој објави дека го напушта проектот. Причината поради која Samsung го напушти развојот на оваа апликација е веројатно затоа што не достигна солидна корисничка база што го прави вредно да се одржува и ажурира апликацијата.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.