Сега е официјално. Sonos S2, ќе биде фирмверот само за нова опрема

Sonos

Во јануари веќе ве напредуваме дека производителот на звучници Сонос подготвува ажурирање за својата опрема што ќе влијае на постарите модели. Со овој нов софтвер претходните модели не можат да се надградат во т.н. S2. Сепак, компанијата верува дека оваа нова еволуција е неопходна за подобрување на нејзините уреди.

Ниту, пак, е нешто што треба да нè изненади премногу затоа што е нешто што се случува постојано. Нови уреди кои имаат подобри карактеристики потребен е соодветен софтвер а најстарите модели, да не кажам стари, не можат да пристапат до нив затоа што лекот би бил полош од болеста.

Sonos 2 ќе биде новиот софтвер за нови модели, но компанијата не ги заборава старите модели.

Почнувајќи од ова лето Sonos ќе го објави S2 како нов софтвер што ќе се надогради на нова опрема од производителот. Ова ажурирање нема да важи за старите компјутери. Меѓутоа, ако сте сопственик на еден од моделите што овој нов софтвер нема да го достигне, не треба да се грижите премногу.

Компанијата нема да ги остави настрана овие постари уреди. Тие ќе продолжат да добиваат безбедносни ажурирања и ќе продолжат да работат со тековната апликација Sonos, која ќе остане достапна под друго име. Сега, сосема нова апликација ќе се справи со задачите за уреди компатибилни со S2.

Новиот софтвер, S2 ќе донесе можност за додавање на нови функционалности и пред сè ќе донесе подобрување на квалитетот на аудио. Досега не вклучуваше поддршка за Dolby Atmos, но овој S2 ќе го отвори патот тој конечно да се спроведе.

Компатибилни уреди со Sonos S2

Уреди компатибилни со новиот фирмвер S2

Компанијата советува за следниве упатства за нов S2 софтвер:

  • S2 ќе биде готов во јуни. СамоПроизводите компатибилни со S2 ќе можат да ја преземат новата апликација.
  • Сонос уредите (од S1 до S2) може да се обноват со пристап попуст од 30 por ciento преку програмата Trade Up.
  • Системот С1 сепак ќе добие поправени грешки и безбедносни закрпи. Keepе ги одржува своите музички и говорни услуги во функција сè додека компанијата не одлучи.
  • За жал

Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.