Се чини дека Safari повеќе не се допаѓа како порано. Ќе го изгуби второто место како десктоп прелистувач

сафари

Прелистувачот Safari е стандардниот прелистувач на сите уреди на Apple. Тоа е многу безбеден прелистувач кој многу добро разбира со различен хардвер. Така, на пример, на Mac, совршено се прилагодува на барањата на секој од моделите. Земајќи го предвид ова, би се претпоставувало дека корисникот кој има Mac, iPhone или слично ќе го користи овој прелистувач. Сепак, се чини дека работите не се толку лесни. Иако Apple е многу блиску до првата позиција во однос на продажбата, не изгледа исто во однос на користењето на Safari. Тој е пред губење на второто место на фаворити.

Во случај да се прашувате, прелистувачот што ја води квотата за задоволство е Google Chrome (и јас не го разбирам). Да, прелистувачот на Google е најкористен од корисниците ширум светот. На второ место е нашето сакано Safari но се чини дека нема да трае долго на тоа место. Во моментов, Safari останува вториот најкористен десктоп веб-прелистувач во светот со оглед на тоа студијата е спроведена ya со додавање на податоците за месец јануари 2022 година. Сепак, двајца од неговите конкуренти се блиску до грабнување на таа позиција од Apple.

Тоа го докажуваат податоците. Додека Сафари го користат 9,84% од десктоп корисниците, Microsoft Edge е веднаш зад себе со 9,54% удел на пазарот. Firefox, кој имаше само 8,1% удел во јануари 2021 година, доби нови корисници во последните неколку месеци и сега има 9,18%. растојанието со Google Chrome е многу големо. Исто така. Во моментов уделот достигнува 65,38%.

Тој процент на Safari е намален во однос на минатата година. Од таа причина се претпоставува дека наскоро Сафари ќе го загуби и тоа второ место. Во 2021 година, 10,38% од корисниците на работната површина прелистувале на интернет користејќи Safari. Ако Safari продолжи да губи корисници, најверојатно ќе падне на третото или четвртото место во рангирањето во наредните месеци.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.