Како да го ставите iPhone во режим DFU

режим за обновување

Ставете го iPhone во режим DFU Тоа е првиот чекор за да можеме да го вратиме уредот што не стартува правилно, кога сакаме да го вратиме, ако сме го заборавиле кодот за заклучување, ако iPhone е оневозможен...

Пред да го активирате овој режим, препорачливо е да знаете што е режим DFU, што значи тоа и што можеме да направиме со него.

Што е режим DFU

DFU е кратенка за режимот за ажурирање на фирмверот на уредот, тоа е состојба во која можеме да ставиме iPhone на iPad да работи повторно.

Неговата работа е слична на режимот за обновување на Mac или BIOS-от на компјутер, но за да комуницирате со него, неопходно е да се користи апликацијата iTunes или Finder.

Овој режим нуди пристап до системот во привилегиран режим во однос на дозволите, поради што најчесто се користи за џеилбрејк уреди.

Можеме да го активираме режимот DFU на iPhone или iPad без да влијае на системот во секое време. Овој режим најчесто се користи за враќање на уредот кога не се стартува правилно, кога сме го заборавиле кодот за отклучување...

Што ни треба за да комуницираме со iPhone во режим DFU

Откако ќе го овозможиме режимот DFU, треба да ја инсталираме апликацијата iTunes на компјутер со Windows или Mac со macOS 10.14 или понова верзија. Ако компјутерот на кој сте поврзани работи со macOS 10.15 или понова верзија, ќе го користиме Finder.

Apple го отстрани iTunes со објавувањето на macOS 10.15 Catalina, преместувајќи ја функционалноста на iTunes во Finder. Кога ќе го поврзете iPhone со Finder, тој ќе се прикаже во левата колона.

Што да направите пред да го активирате режимот DFU

Ако нашиот уред се вклучи и ни дозволи да комуницираме со него, пред да влеземе во режим за обновување за да го вратиме уредот, мора да направиме резервна копија од целата содржина што е внатре.

Податоците од агендата, контактите, календарот и други не треба да се извезуваат на која било друга платформа за да се создаде копија, само треба да го активираме iCloud. Со просторот од 5 GB што ни го нуди, е повеќе од доволно за складирање на овој тип на податоци.

Сепак, со само 5 GB простор, немаме простор да ги складираме сите фотографии и слики што сме ги направиле со нашиот уред.

Во овој случај, наједноставното решение поминува поврзете го iPhone со компјутер и направете резервна копија преку iTunes или Finder (почнувајќи со macOS 10.15). Откако ќе го вратиме уредот, можеме да ја вратиме копијата.

Сепак, правење резервна копија и враќање подоцна, може да ги повлече проблемите со изведбата уредот е претставен.

Ако имаме компјутер со Windows, можеме да го поврземе iPhone со компјутерот, да пристапиме до единиците што се креирани и да ги копираме сите слики и видеа што се во директориумите.

до извлечете ги сите слики и видеа зачувани на iPhone или iPad од Mac користење на апликацијата Фотографии бидејќи тоа е најлесниот и најбрзиот метод.

Друга опција, ако бројот на фотографии и видеа што сме ги зачувале многу е мал, користете airdop, се додека двата уреди се компатибилни.

Како да го ставите iPhone во режим DFU

За разлика од процесот за форматирајте iPhone има само еден метод за ставање на iPhone во режим DFU.

Првото нешто што мора да го направиме за да го активираме режимот DFU на iPhone е целосно исклучете го и почекајте неколку секунди.

Како да ги исклучите iPhone 8, iPhone X или понови и iPhone SE втора генерација:

Исклучете ги iPhone 8, iPhone X или понови и iPhone SE втора генерација:

Ние притискаме на копче за намалување на јачината на звукот и копче за исклучување на екранот додека на екранот не се прикаже лизгачот за исклучување на уредот.

Како да го исклучите iPhone 7 / iPhone 7 Plus и порано, iPhone SE прва генерација:

исклучете го стариот iPhone

Долго притиснете го копчето за вклучување екранот додека не се појави лизгач за исклучување на уредот.

Откако ќе го исклучиме уредот, мораме почекај минута за да бидете сигурни дека е целосно исклучен.

Активирајте го DFU/режимот за обновување

Исто како што не постои единствен метод за исклучување на сите модели на iPhone, исто така не постои единствен метод за да се овозможи режимот DFU / режимот за обновување.

Во зависност од тоа дали се работи за iPhone 8 или понов, iPhone 7 или iPhone 6s и порано, процесот варира:

Како да го овозможите режимот DFU на iPhone 8, iPhone X или понова верзија и iPhone SE втора генерација:

Режим за обновување на iPhone

Го држиме копчето за вклучување/исклучување на екранот и го поврзуваме кабелот Lightning со iPhone и Mac или Windows PC.

Како да го активирате режимот DFU на iPhone 7 и iPhone 7 Plus

Го држиме копчето за намалување на јачината на звукот додека го поврзуваме Lightning кабелот со iPhone и Mac или Windows PC.

Како да го активирате режимот за обновување на iPhone 6s и порано, iPhone 1-ва генерација

Го држиме копчето Home додека го поврзуваме Lightning кабелот со iPhone и Mac или Windows PC.

режим за обновување

Мора да го притиснеме и задржиме копчето што одговара на секој модел на iPhone додека не се прикаже горната слика. 

Како да го вратите iPhone со режим DFU

Откако ќе го активираме режимот DFU на iPhone, време е да го вратиме уредот бидејќи ова е целта на активирање на овој режим за повеќето корисници.

Неколку секунди по активирањето на режимот DFU, компјутерот ќе препознае дека поврзаниот уред има проблеми со стартувањето и ќе не покани да го вратиме или ажурираме уредот.

Вратете го iPhone со iTunes

Опцијата Врати ќе ја избрише целата содржина зачувана на уредот. Ако имаме резервна копија или во iCloud или на компјутер, можеме да ја вратиме откако ќе заврши процесот.

Опцијата Ажурирање, се користи кога iPhone или iPad имаат проблеми со стартувањето.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.