Стриминг игри платформата на Амазон, Луна, започнува на 21 јуни

Луна

Се чини дека сегашноста и иднината на нашата дигитална забава поминува низ познатата «стриминг« Прво влезе за музиката. Технички најлесно да се започне со. Започна Spotify пред години, а следуваа следните. Успехот беше спектакуларен. Повеќето музики што се слушаат ширум светот денес се емитуваат.

И по неа, видеото. Нема потреба да го објаснувам успехот на Netflix и сите видео-платформи за стриминг што постојат денес, и кои толку многу ни одвлекоа внимание во овие месеци на пандемија. И сега, видео игрите исто така се пренесуваат. Веќе има неколку платформи што се појавуваат. Луна на Амазон започнува на 21 јуни, компатибилна со Mac, iPhone и iPad. Иако е покрај Apple.

Амазон ќе отвори промотивен пристап до својата нова платформа за стриминг игри наречена Луна на 21 и 22 јуни, што ќе овозможи секој што има сметка на Amazon Prime да ја испроба новата услуга што гигантот за продажба преку Интернет ќе ни ја понуди.

Клиентите од Амазон ќе можат да добијат седумдневен бесплатен пробен период за Луна на Амазон премиер ден, 21 и 22 јуни. Иако самата понуда е ограничена во времето, корисниците можат да изберат да ги одржуваат активните претплати по завршувањето на пробниот период. Претходно, пристапот до Луна беше со покана само на уредите Амазон пожар ТВ.

Отсега, платформата е отворена за скоро секој уред со добар пристап до Интернет. Луна ќе биде достапна за MacOS, Windows, Fire TV, како и на мобилни уреди како што се iPhone, iPad и Андроид преку веб прелистувачот.

Амазон тргна по стапките на Мајкрософт

Амазон тргна по стапките на Мајкрософт гледајќи ги проблемите што гигантот Xbox ги имаше во можноста да има апликација за пристап до својата платформа за игри xCloud во Apple Store. „Мајкрософт“ конечно успеа да ја „заобиколи“ блокадата наметната од „Епл“, правејќи ја својата платформа за репродукција од каде било веб прелистувач. И Амазон отиде во „slipstream“.

За прв пат објавен во септември 2020 година, Амазон Луна се разликува од постојните облачни услуги како xCloud, потпирајќи се на „канали“ или пакети игри, како што е Ubisoft +. На тој начин, Луна е повеќе како кабелска телевизија отколку на Нетфликс. Корисниците избираат на кои „канали“ сакаат да се претплаќаат.

Луна трошоци 5,99 евра месечно со Основен пристап, овозможувајќи им на корисниците пристап до ограничен избор на наслови како што се „Контрола“, „Метро егзодус“ и „Решетка“. Корисниците исто така можат да се претплаќаат на бета-каналот Ubisoft +, кој нуди пристап до низа наслови од тој развивач за 14,99 € месечно.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени. Задолжителни полиња се означени со *

*

*

  1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
  2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
  3. Легитимација: Ваша согласност
  4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
  5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
  6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.