Тарифите на Трамп веќе се во сила

Тим Кук за нарачката на Трамп за антиимиграција: „не е политика што ја поддржуваме“

Тарифите наметнати од администрацијата на Доналд Трамп на компании кои увезуваат производи од Кина стапија во сила пред неколку часа. Очигледно Епл е една од засегнатите компании и можеме да кажеме дека неколку нејзини производи веќе треба да плаќаат малку повеќе даноци поради овој нов закон.

Во 00:01 часот минатата недела, 1 септември, компаниите имаат нов данок од 15% основана да работи со Кина. Несомнено ова ќе биде негативно за самите компании и ќе видиме дали на крај ќе влијае на корисниците, бидејќи цената ќе стане поскапа за компанијата и ова може да додаде, или не, зголемување на продажната цена на јавноста ...

Во моментот, првите тимови кои ќе треба да ги плаќаат овие даноци во случајот на Apple Ајфони не се појавуваат, бидејќи стапките на овој данок беа одложени за следниот 15 декември. Во случај на остатокот од опремата на Apple можеме да видиме дека на првиот список се појавуваат:

 • IMac
 • Apple Watch ги има сите нивни ремени
 • HomePod
 • AirPods
 • Разни слушалки Beats
 • Некои делови за поправка на iPhone и NAND Flash меморијата

Всушност овие даноци ќе бидат вистинска главоболка за секоја компанија дека треба да увезува производи меѓу САД и Кина, затоа компаниите почнуваат да се движат да го носат своето производство или дел од тоа во други земји. Во случајот на Apple видовме во текот на овие месеци неколку места на кои Apple планира да носи дел од своето производство, па затоа сме сигурни дека наскоро ќе видиме вистински промени во оваа материја.


Содржината на статијата се придржува до нашите принципи на уредничка етика. За да пријавите грешка, кликнете овде.

Биди прв да коментираш

Оставете го вашиот коментар

Вашата е-маил адреса нема да бидат објавени.

*

*

 1. Одговорен за податоците: Мигел Анхел Гатон
 2. Цел на податоците: Контролирајте СПАМ, управување со коментари.
 3. Легитимација: Ваша согласност
 4. Комуникација на податоците: Податоците нема да бидат соопштени на трети лица освен со законска обврска.
 5. Складирање на податоци: База на податоци хостирани од Occentus Networks (ЕУ)
 6. Права: Во секое време можете да ги ограничите, вратите и избришете вашите информации.

бул (точно)